Kauza úplatky: Nie jeden úradník, ale systém v Pôdohospodárskej platobnej agentúre je chorý

Kauza úplatky: Nie jeden úradník, ale systém v Pôdohospodárskej platobnej agentúre je chorý Pán Fico triumfálne ukazoval v piatok prípad odhaleného úradníka, ktorý bral úplatky na Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Podľa poslancov za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Veroniky Remišovej a Gábora Grendela je smutné, že úradníka neodhalili kontrolné mechanizmy štátu – napríklad vnútorná kontrola na platobnej agentúre, ale na jeho korupčné správanie musí upozorniť jeden statočný predseda družstva.

“Navyše Robert Fico sa snaží vytvoriť dymovú clonu, pretože hlavným problémom Slovenska nie sú úplatky od normálnych ľudí, ale miliónové kšefty s politickým krytím, alebo zlyhávanie systému, ktorý je podhubím pre korupčné správanie a mrhanie verejných peňazí. Prípad, na ktorý chceme poukázať, je exemplárnym prípadom nekompetentnosti a babráctva manažovania eurofondov na štátnej Pôdohospodárskej platobnej agentúre, ak nie rovno príkladom zlého úmyslu,” tvrdí V. Remišová.

Remišová poukázala na výzvu, ktorú vypísala Pôdohospodárska platobná agentúra na riešenie obnovy poškodených lesov v dôsledku veternej smršte. Celkovo bolo na výzvu v regiónoch okrem BA kraja vyčlenených 19,3 mil. eur. Do výzvy sa prihlásili mnohé malé pozemkové družstvá alebo pozemkové spoločenstvá. Vypracovanie projektu je veľmi komplikované, len formulár a všeobecné podmienky s prílohami majú viac ako 360 strán. Mnohé pozemkové spoločenstvá si preto najali agentúru, ktorá za to zobrala 1200 eur a viac, ako aj podiel z pridelenej dotácie. Súčasťou výzvy bola povinnosť urobiť verejné obstarávanie a vysúťažiť požadované práce. Malé urbariáty a spoločenstvá nemajú experta na verejné obstarávanie a väčšina z nich si musela najať ďalšiu agentúru na zorganizovanie verejného obstarávania, aby splnili všetky podmienky. Žiadatelia boli veľmi nemilo prekvapení, keď im došlo vyrozumenie z PPA, že „Žiadateľ nepredložil formulár žiadosti o nenávratný finančný príspevok vo forme určenej poskytovateľom t.j. v podobe najnovšej aktualizácie č. 2 v čase podania žiadosti.“

Pôdohospodárska platobná agentúra vyhlásila výzvu 22. mája 2015. O dva mesiace neskôr 20. júla 2015 PPA aktualizovala výzvu a dátum uzavretia výzvy posunula na október. A potom 5 pracovných dní pred uzávierkou, v piatok 25. septembra 2015 poobede PPA opäť aktualizovala formulár žiadosti a je možné, že ten bol na stránke dostupný ešte o niečo neskôr ako 5 pracovných dní. Tentokrát už bez aktualizácie samotnej výzvy. Formulár bol zmenený v jedinej vete, v časti C Povinné Prílohy projektu, kde bolo doplnené “alebo Národného lesníckeho centra vo Zvolene”. Čo je ešte nepochopiteľnejšie, PPA najskôr v prvej aktualizácii zrušila požiadavku na potvrdenie od Národného lesníckeho centra vo Zvolene a nahradila ho potvrdením miestne príslušného orgánu štátnej správy lesného hospodárstva. No tesne pred uzávierkou do formulára Národné lesnícke centrum opäť pridala. Takto sa Pôdohospodárskej agentúre podarilo vylúčiť 29 subjektov, väčšinou malé pozemkové spoločenstvá, alebo urbáre. Ďalších 57 vylúčili z nedostatku finančných prostriedkov. Táto výzva z mája 2015 stále nie je ukončená, procese vyhodnocovania bolo pred pár týždňami ešte 16 projektov. Schválených a zazmluvnených bolo 63 projektov.

Jedným z prijímateľov podpory vo výške 696 661,79 EUR je aj spoločnosť AGROMA s.r.o., ktorú média spájajú s Ivanom Kmotríkom. Táto firma dostala od roku 2015 od PPA takmer 2 000 000 eur. Remišová poukázala aj na viaceré pochybné verejné obstarávania v rámci výzvy. Remišová navrhla viaceré systémové opatrenia, ako napríklad lepšie zverejňovanie informácií, sprístupnenie hodnotení a hodnotiteľov, urýchlené vytvorenie poradenských centier na predchádzanie korupčných schém pri poradenských službách a zyvšovania cien v projekte. Takisto upozornila, že Pôdohospodarska platobná agentúra by mala informovať žiadateľov na verejnej internetovej stránke o dátume registrácie a stave spracovania projektov, čím by sa zabránilo prednostnému spracovaniu vybraných projektov. Pôdohospodárska platobná agentúra takisto pri podávaní žiadosti požaduje, aby žiadosti boli podané už s uzavretými verejnými obstarávaniami, čo sú často zbytočne vyhodený čas a peniaze v prípade, že projekt nebude úspešný. Navyše lehoty sú veľmi krátke, najmä pre tých, čo nemajú informácie „z prvej ruky“. Remišová navrhla, aby sa výberové konania robili až po schválení projektu a pred podpisom zmluvy s PPA.

Remišová vyzvala ministerku Matečnú, aby zohľadnila navrhované opatrenia a pripravila komplexnú reformu fungovania agentúry. “Problémom nie je jeden úradník, ktorým sa pán Fico teraz chváli. Problémom je systém, ktorý vláda Roberta Fica celé roky živila a neurobila nič na jeho zmenu. Systém, ktorý vyhovuje najmä tým, čo si to vedia vybaviť a poškodzuje čestných podnikateľov a firmy,” zdôraznila Remišová.

“Fico tvrdí, že ľudia majú nahlasovať korupciu. Pozrime sa však na to, ako dopadli ľudia, ktorí za vlád Roberta Fica nahlásili korupciu, klientelizmus, alebo rozkrádanie verejných peňazí: Kde bol Fico, keď finančná správa, NAKA a špeciálny prokurátor zastavili vyšetrovanie prípadu Bašternák? Kde bol Fico, keď manželka poslanca Smeru Jánoša hovorila o peniazoch v alobale? Kde bol, keď z polície “boli odídení” vyšetrovatelia, ktorí vyšetrovali prípad Gorila alebo daňové podvody pri firme Budamar? Kde bol Fico, keď pediatrička Zuznana Pechočiaková nahlásila manipulácia so zdravotnou dokumentáciou malého pacienta v nemocnici, ktorú riadi Ficov stranícky kolega Valocký? Kde bol, keď minister Richter vyhodil úradníčku, ktorá nahlásila korupciu? Fico vodu káže, ale kolu pije…” uzavrel poslanec Gábor Grendel.

Viac informácii o tomto prípade nájdete na blogu: https://veronikaremisova.blog.sme.sk/

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program