Ministerstvo obrany zbytočne šikanuje majiteľov dronov

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) upozornilo na nadmernú byrokraciu pri vybavovaní oprávnenia na používanie dronu, ktoré hraničí so šikanou.

Podľa tieňového ministra obrany za OĽANO Jaroslava Naďa rezort obrany pod vedením SNS výrazne sťažuje desiatkam slovenských firiem a živnostníkov obchodné aktivity, ktoré súvisia s používaním dronov (UAV). Ako uviedol Naď, získanie oprávnenia pre komerčné používanie dronov nie je jednoduchý proces. Záujemca potrebuje pilotný preukaz, povinné zmluvné poistenie, zaregistrovanie dronu, a tiež licenciu. „Toto je európsky štandard, ktorý má hlavu a pätu. Vybavovanie síce trvá pol roka a stojí približne tisíc eur, ale pravidlá musia byť. No týmito podmienkami by vybavovanie oprávnenia malo skončiť a ľudia, ktorí chcú používať drony na fotenie či zaznamenávania videa, by mohli začať. Presne tak, ako to je bežné v krajinách EÚ, vrátane našich najbližších susedov,“ tvrdí Naď, ktorý kritizuje byrokratický vstup ministerstva obrany do procesu vybavovania.

Rezort obrany požaduje znovuzdokladovanie všetkých povolení, komplexnú žiadosť o letecké filmovanie a fotografovanie, ktorú je potrebné zaslať 30 dní pred realizáciou vrátanie GPS súradníc a mapy, súhlasu majiteľov pozemkov, objednávateľa a účelu a trvania, typu drona a typu kamery či fotoaparátu a ich výrobných čísiel. Ministerstvo taktiež požaduje oznámenie o nadobudnutí prvotného nasnímaného materiálu a zaslanie poštou na TOPO (tiež MO SR) na kontrolu. „Celý tento proces, môže trvať až 70 dní. Ako môžu ľudia 30 dní dopredu vedieť, kde a kedy budú točiť či fotiť? Taktiež objednávateľ bude musieť ďalších 30 dní čakať na výstupy? Je to nemožné, je to absolútne proti biznisu, ale najmä proti zdravému rozumu,“ vyjadril sa Naď, podľa ktorého naše ministerstvo zaviedlo unikátny proces, ktorý nemá obdobu ani v krajinách V4. „Je to úplnezbytočná a nezmyselná byrokracia, ba dokonca jednoznačná šikana,“ doplnil J. Naď.

Čo je podľa Naďa najhoršie, ministerstvo obrany požaduje rovnaký postup pri akomkoľvek leteckom zaznamenávaní, čo sa prakticky vzťahuje aj na let lietadlom, balónom či zoskok s padákom.  „Absurdita nad absurditu. Podľa ich výkladu zákona, nemôžete už fotiť či filmovať zo vzduchu bez ich schválenia vôbec nič,“ upozornil Naď.

Podľa Naďa zverejnené stanovisko NBÚ SR ukazuje, že MO SR už dlhšie koná v tejto oblasti mimo rozsah zákona o OUS. „Úplne zbytočne šikanuje slušných a čestných ľudí, ktorí sa snažia živiť poctivou prácou. Nielen, že žiadne previerky si firmy, ktoré používajú drony na poľnohospodárstvo, cestovný ruch, reklamu, lesné a vodné hospodárstvo, na podporu cestovného ruchu, atď. atď. nemusia robiť, ale treba ísť ešte ďalej a úplne zrušiť tú nezmyselnú až absurdnú byrokraciu, ktorú si ministerstvo svojvoľne vytvorilo za ťažko pochopiteľným účelom,“ tvrdí Naď, podľa ktorého je potrebné vytvoriť jednu online aplikáciu, do ktorej sa pred použitím dronu žiadateľ nahlási a dostane povolenie. „Presne tak, ako to funguje vo viacerých krajinách, kde sa snažia ľuďom vychádzať v ústrety, nie robiť im problémy tak, ako to robí ministerstvo. Na Slovensku je podľa odhadov až 30-tisíc dronov. Šikana majiteľov dronov musí prestať. Vyzývame ministerstvo obrany a ďalšie zodpovedné štátne inštitúcie, aby konali okamžite,“ uzavrel Jaroslav Naď.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program