OĽANO pokračuje v boji proti hazardu. Výťažok daní z ľudského nešťastia do rozpočtu nepatrí

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzýva koaličných aj opozičných poslancov, aby prezidentom vrátený zákon o hazarde po opätovnom prerokovaní neschválili. Poslanci za OĽANO dlhodobo tvrdia, že vládou schválený zákon o hazardných hrách má nedostatky, ktoré idú proti občanom, rodinám, a tiež proti obciam a mestám.

„Vláda sa ulakomila na peniaze, ktoré pochádzajú z nešťastia rodín. Toto nie je znakom sociálneho štátu, ale zlyhávajúceho štátu,“ uviedla predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová s tým, že prijatý zákon o hazarde odmieta množstvo ľudí. „Odmietajú ho občania, ktorí podpísali petíciu proti zákonu. Odmietajú ho komunálni politici, ktorí podpísali výzvu poslancom NR SR, aby neprelomili prezidentove veto a pri opätovnom hlasovaní už tento zákon neschválili. Odmieta ho aj prezident, ktorý poukazuje na nedostatočnú ochranu detí a rodiny,“ pokračovala.

OĽANO od začiatku považuje vládou schválený zákon o hazarde za nedostatočný, navyše podľa nich ide proti občanom rodinám, a tiež proti obciam a mestám. „Už v decembri hlasovali všetci naši poslanci, ako jediné hnutie, proti prijatiu tohto zákona. Urobíme tak aj teraz,“ povedala Verešová a pripomenula, kto za zákon o hazarde hlasoval. Všetci poslanci za SNS hlasovali za hazard, pritom oni sami minulý rok navrhli, aby sa pri každom návrhu zákona skúmal jeho vplyv na rodinu. Čo je to za farizejstvo zo strany SNS?,“ pýta sa Verešová. Premiér Pellegrini hovorí v poslednej dobe o „posilnení prorodinnej politiky“, ale všetci poslanci Smeru hlasovali za hazard – teda za zákon proti rodine,“ pokračovala Verešová s tým, že za hazard hlasovali aj poslanci z opozície, ktorí sa často vyjadrujú o potrebe ochrany rodiny a detí.

Podľa poslankyne rodinné prostredie zaťažené gamblerstvom zvlášť negatívne vplýva na deti a znižuje ich šance na úspech v dospelom živote. „Deti si tieto vzorce správania odnášajú do dospelosti a vzniká tak riziko dedenia týchto patológií v ďalších generáciách. Také sú a budú účinky zákona, ktorý nedostatočne hľadí na to, aký vplyv na rodinu bude mať,“ vyjadrila sa A. Verešová a dodala: Opätovne preto vyzývame poslancov koaličných aj opozičných strán, aby zákon po opätovnom prerokovaní neschválili ako celok.“

Tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger tvrdí, že ochrana detí, rodiny a verejného zdravia je dôležitá pri každom zákone, o to viac pri zákone o hazarde. „Pri hazarde musíme mať na pamäti, že isté peniaze v rozpočte vláda chcieť nemôže. Sú to peniaze od ľudí, ktoré sú obeťou tohto systému. Hovorili sme to počas diskusie v parlamente minulý rok, hovoríme to aj teraz,“ uviedol Heger s tým, že nepripravenosť tohto zákona potvrdzuje aj veto prezidenta Andreja Kisku.

Podľa Hegera je potrebné jasne oddeliť tých ľudí, ktorí hrajú pre zábavu, a tých, ktorí sú obeťou hazardu. „Zákon o hazarde musí chrániť rodiny, deti a verejné zdravie. Skupina, ktorá je obeťou tohto systému je tá kľúčová. Práve túto skupinu musí zákon ochraňovať. Výťažok daní z ľudského nešťastia do rozpočtu nepatrí, o takéto peniaze nemôže mať žiadna vláda záujem,“ vyjadril sa E. Heger.

Heger upozornil na fakt, že počet patologických hráčov na Slovensku je v skutočnosti oveľa vyšší, než uvádzajú štatistiky, pretože množstvo ľudí sa ku gamblerstvu neprizná. „Vieme, že tento počet je oveľa vyšší, preto k tomu musíme pristupovať zodpovedne. Vyzývame preto poslancov, aby neprelomili veto prezidenta, aby bol tento zákon prepracovaný na ministerstve financií a dokončený tak, aby chránil práve tú skupinu, ktorá je obeťou tohto systému,“ povedal Eduard Heger. „Na včerajšom zasadnutí finančného výboru sme mohli vidieť, že aj koaliční poslanci si začínajú uvedomovať nedostatky tohto zákona, pretože na výbore neprelomili veto prezidenta a nepodporili tento zákon,“ uzavrel.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program