Regulácia hazardu ochráni zraniteľné skupiny obyvateľstva

Do druhého čítania prichádza novela zákona o hazardných hrách. Pre hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) ide o jednu z kľúčových tém, keďže hnutie už v minulosti prekladalo viaceré návrhy na lepšiu reguláciu hazardu s cieľom chrániť zraniteľné skupiny obyvateľstva.

Veronika Remišová i ďalší poslanci sa aktívne podieľali na zbieraní podpisov či už na petíciu proti hazardu v Bratislave, alebo na petície v iných obciach a mestách. „Sme radi, že v novele zákona si strana Smer osvojila náš návrh týkajúci sa registra vylúčených osôb, ktorý sme viackrát predkladali v tomto aj v minulom volebnom období. Je to výrazné zlepšenie ochrany ohrozených a zraniteľných skupín obyvateľstva. Takisto oceňujeme konštruktívny prístup ministerstva financií. S ministrom financií sme rokovali o našich pozmeňujúcich návrhoch, na niektorých návrhov sme sa zhodli, na iných nie,“ uviedla Veronika Remišová.

Zároveň dodala, že okrem návrhov, na ktorých sa dohodli s ministrom, bude hnutie navrhovať aj lepšiu ochranu členov rodiny, tak, aby o zaradenie do registra vylúčených hráčov mohol požiadať aj člen rodiny, napr. manželka. „Stretli sme sa s rodinami, ktorým otec doslova prehral strechu nad hlavou. Takisto chceme, aby bola úplne zrušená povinnosť petície. V Bratislave sa podarila úžasná vec – mobilizácia obyvateľov proti hazardu. No neprajníci tretinu petičných hárkov ukradli priamo z budovy bratislavského magistrátu a zničili tisícky hodín práce dobrovoľníkov, ktorí vytrvalo zbierali podpisy pod petíciu. Nazdávame sa, že povinnosť petície by sa mala zrušiť, tak, ako to bolo pred rokom 2012.“

Aj poslanec Miroslav Sopko ocenil ústretovosť ministerstva financií pri rokovaniach o potrebných úpravách tohto vládneho návrhu zákona. “S mojím tímom ľudí, ktorí majú skúsenosti z praxe, sme navrhli do spoločného pozmeňovacieho návrhu dve veci, ktoré ostali pri registri vylúčených osôb neriešené. A to zahrnutie do skupiny najviac ohrozených ľudí, ktorých chce novela o hazarde chrániť, aj študentov vysokých škôl, ktorým bolo priznané sociálne štipendium. Primárnym účelom poskytnutia tohto druhu príspevku je pokrytie nákladov spojených so štúdiom na vysokej škole a nie realizovanie hráčskej vášne.”

Ďalší Sopkov návrh následne zaväzuje ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu z vytvorenej databázy študentov vysokých škôl, ktorí poberajú štipendium, poskytovať údaje do registra vylúčených osôb do 20. dňa kalendárneho mesiaca. “Vládni poslanci si osvojili aj môj návrh, ktorý hovorí o tom, že zoznam vylúčených osôb z účasti na hazardných hrách sa bude vzťahovať aj na hry prevádzkované prostredníctvom internetu.”

Poslanec Ján Budaj poznamenal, že samospráve treba vrátiť práva, pretože gamblerstvo spôsobuje obrovské spoločenské škody. „Tiež chcem upozorniť na dianie, ktoré sa týka petície proti hazardu v Bratislave. Od vyzbierania podpisov prešlo pol roka, medzitým prišlo ku krádeži petičných hárkov priamo na magistráte a dnes sa v súvislosti s petíciou robí z môjho pohľadu vyslovene nadpráca: overujú sa bydliská signatárov, či ich vek. Týmto spôsobom nebudú tieto hlasy zrátané azda nikdy… Aj preto sú zmeny v zákone potrebné a nevyhnutné.“

Poslankyňa Anna Verešová poznamenala, že týmito návrhmi plní hnutie OĽANO-NOVA svoj sľub z volebného programu, ktorý dalo voličom pred voľbami. „Zároveň viacerí poslanci plnia svoj sľub, ….ktorý dali pred voľbami aj v Deklarácii Hlas za rodinu.“

V porovnaní s inými krajinami, napríklad s Francúzskom, Nórskom alebo Írskom, je regulácia hazardu u nás stále na slabej úrovni. Obce a ľudia často ťahajú za kratší koniec a musia znášať ničivé dôsledky hráčskeho priemyslu. Dôsledkom gamblerstva je zvýšená kriminalita, bankroty, alkoholizmus, drogy, väčší podiel rozvodov a rozpadu rodín. Hazard nie je podnikanie ako každé iné, pretože na rozdiel od iných typov podnikania, prináša mnohým ľuďom a ich rodinám škodlivé vplyvy a tragédie.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program