Rodičia vedia najlepšie, čo je dobré pre ich deti. Žiadame stiahnutie zákona o povinných škôlkach!

Poslanci vládnych strán SNS, Smer a Most prišli s návrhom zaviesť povinnú dochádzku do škôlky pre všetky deti od 5 rokov, čím predĺžia povinnú školskú dochádzku z 10 na 11 rokov.

„Vždy, keď štát chce nanútiť nejakú novú povinnosť rodičom a malým deťom a pri jej nesplnení ich plánuje pokutovať, treba spozornieť,“ upozorňuje predsedníčka poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) Veronika Remišová.

Zákon podľa nej vážne narúša slobodu rodičov pri rozhodovaní o tom, ako budú vychovávať svoje deti. „Kto iný ako rodič by mal rozhodovať o tom, čo je pre dieťa do 5 rokov dobré, ako ho chce vychovávať a aké hodnoty mu chce vštepovať? Zavedením povinného predškolského vzdelávania chce takto štát rodičom zobrať veľkú časť zodpovednosti za výchovu,“ vysvetľuje V. Remišová.

Nový zákon podľa jej slov prináša viacero absurdít:

Ak rodičia chcú dieťa vychovávať doma spolu s mladšími súrodencami, bude treba splniť rôzne byrokratické náležitosti. Nemôže ho doma vychovávať rodič ani starí rodičia, musí to byť učiteľ so vzdelaním pre učiteľov materskej školy a rodičia musia za to povinne zaplatiť. Pri plánovanom nastavení zákona bude takmer nemožné vychovávať dieťa doma.

Deti budú musieť byť preskúšané, dostanú osvedčenie a ak neuspejú, kvázi prepadnú, budú opakovať predškolské vzdelávanie – čo im bude spôsobovať traumy už od útleho veku.

Najdôležitejšie je, že rodičia, ktorí nedajú svoje dieťa do škôlky, budú pokutovaní – obec má udeliť rodičom pokutu 331,50 eura aj vtedy, keď dieťa vynechá bez ospravedlnenia viac ako tri dni v mesiaci.

„Namiesto hľadania riešenia pre marginalizované skupiny, kde menej ako 30% detí navštevuje škôlku, chce vládna koalícia nanútiť povinnosť všetkým rodičom pod hrozbou pokút,“ zdôrazňuje Veronika Remišová.

Poslankyňa OĽANO Anna Verešová si myslí, že ak by vládni poslanci pozorne načúvali rodinám, nikdy by s takýmto návrhom neprišli. „Rodičia protestujú, odborníci tento nápad kritizujú. Právo na vzdelanie sa tu totiž mení na povinnosť účasti na vzdelávaní,“ dopĺňa A. Verešová.Koalícia túto novú povinnosť pre rodičov rieši narýchlo, bez odbornej diskusie s verejnosťou. Samozrejme, že sa zdvihla vlna kritiky.“

Miesto v škôlke má byť podľa jej slov službou pre rodičov s cieľom uľahčiť im rodičovské povinnosti. Nemá to byť nepríjemná povinnosť spojená s kontrolami, pokutami, traumatickými zážitkami pre malé deti a byrokraciou s prípadnými kontrolami zo sociálneho úradu.

„Dôrazne žiadame vládnu koalíciu, aby zákon stiahla a nezasahovala do práv rodičov slobodne vychovávať svoje deti v predškolskom veku,“ vyhlasuje predsedníčka výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny A. Verešová. „Dajme rodinám, čo reálne potrebujú, nie to čo vyhovuje vláde.“

Právo na vzdelanie podľa nej znamená povinnosť štátu poskytnúť predškolské vzdelávanie každému, kto oň prejaví záujem. Teda zaručiť miesto v škôlke pre deti. Štát nesmie zasahovať do funkčnej rodiny, nadmerné zasahovanie by bolo zjavným porušením jej práv. Štát má zabezpečiť takú ochranu dieťaťa, ktorá rešpektuje jeho najlepší záujem.

„Riešenie na odstránenie zaostávania vo vzdelávaní detí z osád sme v OĽANO našli, a to povinné predškolské vzdelávanie detí zo sociálne znevýhodneného prostredia od troch rokov. Výrazné zaostávanie detí z marginalizovaného prostredia neodstráni iba jeden rok prípravy,“ myslí si A. Verešová. „V našej koncepcii rodinnej politiky Spokojná rodina navrhujeme viacero riešení na zlepšenie života rodín s deťmi.“

Učiteľka a matka Marta Glosová hovorí, že škôlky sú dobré riešenie pre tých, ktorí ich potrebujú. Je však veľa rodičov, ktorí predškolskú výchovu svojich detí zvládnu bez problémov sami: „Ja som napríklad do škôlky nechodila, ale nikdy mi to nechýbalo, možno som vedela aj viac, ako moji spolužiaci, ktorí do nej chodili od malička.“

Dopĺňa, že proti návrhu sa už rozbehla petícia rodičov, ktorá má už viac ako 6000 podpisov. „Výchova a starostlivosť o deti je v prvom rade úloha rodiny, štát by mal nastúpiť až potom, keď zlyhá,“ myslí si. „Bolo by to to isté, ak by všetci starí ľudia museli ísť povinne pod hrozbou pokuty do domova dôchodcov, aj keď sa o nich rodina chce postarať.“

Problémom návrhu je aj nedostatočná kapacita materských škôl, zmena by si mohla vyžiadať nárast počtu detí v materských školách zo súčasných 55 673 na približne 63 000. Ešte to zvýši nedostatok miest pre 3 a 4-ročné deti v škôlkach, pretože uprednostňované sú deti staršie ako 5 rokov, dopĺňa poslanec OĽANO a tieňový minister školstva Miroslav Sopko:

„Chýba viac ako 10-tisíc miest v škôlkach. Môže sa stať, že rodičia 5-ročných detí ich budú musieť do škôlky zapísať, aj keď nechcú a naopak, rodičia 4-ročných detí, ktorí škôlku potrebujú, miesto v škôlke nedostanú,“ vysvetľuje M. Sopko.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program