Škandalózne nominácie do štátnych firiem musia skončiť

Škandalózne nominácie do štátnych firiem musia skončiť. Poslanci hnutia OĽANO-NOVA vyzvali na tlačovej konferencií vládu, aby konečne ukončila prax neodborných nominácií do štátnych podnikov a predstavila návrh zákona, ktorý vnesie transparentný systém a poriadok pre všetky nominácie do orgánov štátnych firiem. “Na Slovensku je smutnou tradíciou, že sa vedúce miesta v štátnych podnikoch dávajú za odmenu politickým nominantom, alebo straníckym funkcionárom. Títo často nemajú vôbec žiadne skúsenosti v oblasti, v ktorej majú ako zástupcovia štátu pôsobiť. Podľa výskumu Transparency sa do roka od parlamentných volieb pravidelne vymenia 2/3 členov predstavenstiev a dozorných rád štátnych podnikov. Transparency upozorňuje aj na vysokú politizáciu a nízku transparentnosť manažmentu týchto firiem. Takýto spôsob postupne ničí štátne firmy. Dôsledky takéhoto nakladania so štátnym majetkom pociťujú občania na vlastnej peňaženke a predovšetkým na kvalite služieb,“ vyhlásila Veronika Remišová.

Remišová pripomenula, že začiatkom roka sme boli svedkami chaosu s cenami energií, ktorý stále nie vyriešený a ku ktorému vo veľkej miere prispeli aj neschopní nominanti v dozorných radách a v predstavenstvách energetických podnikov. Zvlášť upozornila na ukážkový príklad štátnej firmy rozvrátenej politickými nomináciami, ktorým je Národná diaľničná spoločnosť. Od začiatku minulého roka sa tam vystriedali traja šéfovia a výsledkom je, že mnohé dôležité úseky diaľnic meškajú. Obchvat Ružomberka v podstate stojí od roku 2013, diaľnica pri Žiline bude na dobu neurčitú od budúceho roka končiť v poli a termíny dostavby D1 sa presúva na rok 2026.

Remišová takisto poukázala na príklad nominácie Rastislava Januščáka, ktorý je predsedom dozornej rady súkromnej firmy Hornonitrianske bane a ich riaditeľom pre stratégiu. “Hornonitrianskym baniam štát každý rok dá z našich daní dotáciu takmer 100 miliónov eur, na ktorú sa občania skladajú vo faktúrach za ceny energií. Toho istého človeka Smer nominoval do dozornej rady štátnej firmy s názvom Slovenská elektrizačná a prenosová sústava. SEPS má významný vplyv na trh s elektrinou a rozhodnutia SEPSU ovplyvňujú aj podnikanie Hornonitrianskych baní. Učebnicový príklad konfliktu záujmov.”

Príkladov straníckych nominácií je viacero z radov všetkých koaličných strán. Podľa Remišovej je smutné, že koaličné strany sa dokonca hlásia k tomu, že majú pridelené do správy celé štátne podniky. O tom, že Železničnú spoločnosť Slovensko kontrolujú nominanti SNS a Andrej Danko osobne, hovoril nielen šéf RegioJetu ale verejne to priznal aj predseda SNS s tým, že s manažérmi spoločnosti hovoril o rozdeľovaní peňazí na modernizáciu vlakov. O rozdeľovaní peňazí v štátnej firme má rozhodovať kompetentný manažér, nie predseda politickej strany. Do do dozornej rady štátnej akciovej spoločnosti Biont si Andrej Danko nominoval svoju bývalú koncipientku. Zaujímavosťou je, že v minulosti bol v tej istej dozornej rade ako zástupca štátu, respektíve nominant Slotovej SNS aj Andrej Danko. Štátna firma Biont sa venuje predovšetkým vývoju rádionuklidov. Podnikanie tejto štátnej firmy je pre pána Danka a jeho koncipientku pravdepodobne španielskou dedinou.

Hnutie OĽaNO-NOVA prichádza v tejto situácií s riešením na najbližšie rokovanie parlamentu. “Predložili sme do Národnej rady zákon, aby sa konečne pri nomináciách do kľúčových funkcií štátnych firiem vniesol poriadok a systém. V zákone riešime spôsob transparentného výberového konania do orgánov firiem, zrušenie zlatých padákov, zodpovednosť za škodu, či sprehľadnenie odmeňovania nominantov v štátnych firmách,“ hovorí predkladateľka legislatívneho návrhu poslankyňa Remišová. Hnutie OĽANO-NOVA považuje problém v súčasnej situácii za natoľko dôležitý, že osloví zástupcov koalície a bude žiadať podporu zákona. “Ak má Robert Fico skutočne úprimný záujem na odstránení podhubia pre korupciu, musíme konečne do štátnych podnikov dávať odborníkov a nie straníckych funkcionárov platených z našich spoločných peňazí,” vyzvala premiéra Remišová.

Poslanec Eduard Heger predstavil parametre zákona. Ako povedal nový návrh zákona upravuje tri základné oblasti – spôsob výberu funkcionárov, spôsob ich odmeňovania a zodpovednosť za škodu. “V zákone zakotvujeme, že výberové konanie ako nástroj na výber odborníkov do funkcií bude postavené na odborných predpokladoch kandidátov, ktorí by mali preukázať a splniť jasné kvalifikačné kritéria. Rovnako musia preukázať, že nie sú členmi žiadnej politickej strany, pretože stranícka knižka ešte nerobí z človeka odborníka,” tvrdí E. Heger. “Navrhujeme, aby odmeňovanie týchto funkcionárov bolo viazané na merateľné ukazovatele a finančné zdravie predmetných spoločností ako je zisk či tržby firmy. Funkcionár podľa nášho návrhu už nebude mať nárok na odstupné a zabránime tak neslávne známym kauzám z minulosti, keď si manažéri vyplácali tzv. zlaté padáky. Za problém považujeme taktiež kumuláciu funkcií, preto týmto návrhom obmedzujeme odmenu za ďalšie funkcie v maximálnej výške minimálnej mzdy. Za nemenej dôležitý aspekt zodpovedného prístupu funkcionárov a zlepšenia kvality ich výkonu považujeme zavedenie zodpovednosti za škodu, ktorú by si štát vymáhal od tých, ktorí by ju svojim konaním vo funkcii spôsobili.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program