Škripek: Už by sme sa mali konečne prestať hádať o počtoch utečencov a riešení ich prílevu

Štrassburg, 12. 4. 2016 – Dnes sa v EP diskutovalo  a hlasovalo  o správe s názvom Situácia v Stredozemí a potreba holistického prístupu k migrácii, ktorá bola nakoniec aj prijatá. V rozprave vystúpil aj Branislav Škripek, ktorý odmieta kvóty na prerozdelenie utečencov a navrhuje nový prístup. Hlasoval teda proti uvedenej správe.

Do diskusie bolo prihlásených pomerne veľa poslancov a o tému prejavili záujem aj samotní návštevníci EP, ktorí zaplnili balkón. Poslanci medzi sebou ostro diskutovali a cez tzv. modré karty reagovali na názory oponentov. „Boli sme svedkami rôznych protichodných názorov. Jedni hovorili o tom, aké sú kvóty dôležité a kritizovali štáty, ktoré sa proti nim vyjadrili. Iní zase tento postoj obhajovali tým, že princíp prerozdelenia nemôžme akceptovať, ďalší chceli úplne utečencov s inou kultúrou odmietať,” povedal tesne po rozprave Branislav Škripek.

Rôzne názory europoslancov

Ďalej niektorí europoslanci tvrdili, že nemáme vôbec prijímať moslimských utečencov, lebo nerešpektujú našu kultúru a nechcú sa prispôsobovať. A tiež, že sa treba brániť voči moslimským gangom a nenechať si vnútiť ich kultúru a hodnoty a správanie. Branislav Škripek k tomu povedal: „Všetky námietky voči tejto situácii sú pravdivé a treba ich rešpektovať. Avšak za podstatné považujem našu schopnosť sa vysporiadať s najväčšou krízou utečencov, ktorej teraz čelíme. Málo sa hovorí o príčinách tejto situácie.” Podľa Škripeka  na okraji Afriky a na Blízkom východe až 11 krajín  vedie občiansku vojnu. Utečenci, ktorí sa snažia si zachrániť život čelia pašeráckym skupinám. „Je fakt, že cynizmus bezohľadných pašerákov zarába na úteku ľudí pred vojnou. A tiež je fakt, že Európa nebola pripravená prijať státisíce utečencov naraz a zvládnuť ich príchod bez nezmyselných kvót a relokácií,” zdôrazňuje Branislav Škripek (OĽaNO). Počas diskusie v EP tiež poukázal na prípad z Českej republiky, z ktorej odišli utečenci do Nemecka. „Kvóty a relokácie v praxi nefungujú. Utečenci sú predsa ľudia, nie čísla či nejaké počty. Nemôžeme ich nútiť, aby zostali v krajine, v ktorej nechcú sami byť. Nik na svete sa nemôže integrovať do štátu, v ktorom je nútený zostať,” vysvetľuje slovenský europoslanec ďalej.

Škripekove riešenia

Branislav Škripek preto ďalej tvrdí: „Už by sme sa mali konečne prestať hádať o počtoch utečencov, ale pomôcť krajinám, ktoré nezvládajú nápory utečencov. EÚ by urýchlene mala uvoľniť finančné prostriedky na vybudovanie prijímacích kapacít v Grécku, Taliansku či Španielsku. Nielen poslať tam policajtov z  členských štátov, ale hlavne terénnych sociálnych pracovníkov, ktorí by mali s utečencami začať dôsledne pracovať a pripraviť im vzdelávanie, program o integrácii a pomáhať s azylovými procesmi. Jednoducho povedané: spoločne vyslať stovky pracovníkov z členských štátov do utečeneckých táborov, lepšie distribuovať potraviny a hygienické prostriedky, lepšie rozlišovať  kto na azyl právo má a kto nie. Maximálne zvýšiť kapacitu pre procesy prijímania utečencov a dovoliť krajinám, aby si samé povedali, koľko utečencov sú schopné integrovať. Takto budeme schopní uplatňovať aj politiku návratu u ľudí, ktorí sa chcú proste iba dostať ilegálne dostať do “lepšej krajiny.”

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program