Dátum: 18. mája 2016 Autor: OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti

Predsedníčka Výboru pre ľudské práva a menšiny Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA) spolu s členkami výboru Martinou Šimkovičovou, Annou Verešovou a Natáliou Blahovou zvolávajú mimoriadny výbor v súvislosti s riešením prípadu maloletého Marca. Chlapca vlastná matka krátko po narodení opustila a doteraz ho vychovávala stará mama, ktorej bol zverený do výchovy. Matka, ktorá žije v zahraničí, sa zrazu rozhodla, že chce dieťa späť.

Na základe rozhodnutia súdu dieťa násilím odobral vyšší súdny úradník za prítomnosti kolíznej opatrovníčky priamo zo školskej triedy za škandalóznych okolností a za prítomnosti ďalších spolužiakov. „Na mimoriadny výbor pozveme ministra práce a sociálnych vecí Richtera aj ministerku spravodlivosti Žitňanskú. Budeme sa pýtať, ako je možné takýmto spôsobom hrubo porušovať základné práva dieťaťa, akú prípravu majú štátni úradníci na výkon svojich povinností a tiež budeme žiadať informáciu, či bola poskytnutá psychologická pomoc aj ostatným deťom, ktoré boli nedobrovoľne svedkami tejto traumatickej udalosti,“ hovorí poslankyňa za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Erika Jurinová, ktorú na tlačovom brífingu podporili aj kolegyne z výboru. Prítomná bola aj podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová, ktorá chce, aby sa riešenie tohto prípadu stalo precedensom, pretože Slovenská republika pri riešení obdobných prípadov chronicky zlyháva a nerešpektuje najlepší záujem dieťaťa.

„Dieťa žilo vlastne celý svoj doterajší život so starou mamou, ktorú malo rado a bolo v bezpečí. Ako by bolo každému z nás, keby za nami v detstve znenazdajky prišla cudzia teta alebo ujo, a proti našej vôli nás odvliekli z triedy?“ pýta sa predsedníčka ľudsko-právneho výboru E. Jurinová.

V tomto prípade môže existovať aj dôvodné podozrenie, že matka dieťa zavliekla do zahraničia, čo sa môže považovať aj za medzinárodný únos dieťaťa.