V. Remišová: Je obrovskou neúctou, ak sa minister a premiér odmietajú s učiteľmi čo i len baviť

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO – NOVA) podporuje požiadavky a myšlienky učiteľov, keďže vládna strana Smer dlhodobo ignoruje volanie učiteľov o pomoc. Nástupný plat učiteľa sa rovná platu smetiara. To je vizitka Róberta Fica a jeho vlády. Ak chceme, aby malo Slovensko budúcnosť, potrebujeme vzdelané deti, ktoré ho posunú vpred. Školstvo na Slovensku potrebuje zásadné zmeny – lepšiu vybavenosť škôl a obsahovú zmenu vzdelávania, ktoré sa už viac nemôžu odkladať.

Líderka kandidátky hnutia Veronika Remišová podporila štrajkujúcich učiteľov aj priamo v uliciach Bratislavy na protestnom zhromaždení. „Učitelia sa dlhodobo snažia o zlepšenie podmienok vo vzdelávaní. Je obrovskou neúctou, ak minister a premiér, ktorí sú platení z našich daní, sa s nimi odmietajú čo i len baviť. A v podstate im tým hovoria, nech sa dajú vypchať… Význam dobrého vzdelávania je pre krajinu veľmi doležitý, pretože ubúdaju miesta pre ľudí s nízkou kvalifikáciou. Ak chceme byť úspešnou krajinou, potrebujeme ľudí s dobrým vzdelaním. Som rada, že som na proteste videla aj veľa rodičov a študentov, pretože dobrá škola je predovšetkým ich záujmom a ich budúcnosťou,“ poznamenala Remišová, ktorá má k školstvu blízko, keďže prednášala na dvoch vysokých školách.

Richard Vašečka, predseda poslaneckého klubu hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO – NOVA) a bývalý učiteľ, upozorňoval na problémy školstva už na začiatku volebného obdobia. Keď v máji 2012 komentoval programové vyhlásenie vlády, poukázal na rovnaké body, s akými sa dnes na vládu obracajú štrajkujúci učitelia. „Do pléna parlamentu som vtedy priniesol aj môj platový dekrét. Ako vysokoškolsky vzdelaný pedagóg po pätnástich rokoch praxe na gymnáziu som aj s osobným príplatkom zarábal mesačne 643 eur v hrubom – teda asi 500 eur v čistom… Taká je realita. Platilo to na začiatku Ficovej vlády a v podstate doteraz sa nič dramaticky nezmenilo. A toto sa týka desaťtisícov učiteľov, to nie je nejaká nekonrétna masa.“

Podľa Vašečku vláda sa ku školstvu v programovom vyhlásení vyjadrovala len veľmi nekonkrétne, a aj tých málo konrétnych sľubov nesplnila. „Boli to samé stratégie, prognózy, štatistiky, ale v reálnom živote učiteľom a státisícom deťom nepomohli. Hovorili o školstve ako o priorite, ale nekonali tak. Aj sľuby o plate učiteľa na úrovni 1,2 násobku priemerného platu v národnom hospodárstve zostali na úrovni štatistických teórii.“

Podľa Vašečku máme v krajine približne 7 500 lekárov v nemocniciach, 13 tisíc vojakov, viac ako 20 tisíc policajtov, ale len na základných a stredných školách je takmer 55 tisíc učiteľov a práve v regionálnom školstve máme okolo 750 tisíc detí. A vysokoškolákov je ďalších 200 tisíc. „Dopad krokov vládne strany sa teda týka obrovskej časti populácie. Tento takmer milión mladých ľudí trávi veľkú časť každého pracovného dňa v škole – s učiteľmi. Trvá to dlhé roky, učiteľ teda trávi s našimi deťmi bezkonkurenčne najviac času a to vo veľmi dôležitom období života, keď si v podstate tvoria svoju budúcnosť. Kým mnoho rodičov je s deťmi z objektívnych príčin iba hodinku či dve denne, učiteľ je s ním 6, 7, alebo aj 10 hodín.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program