VIDEO: Rukojemnícka dráma v energetike

Skupina opozičných poslancov sa vlani obrátila na Ústavný súd SR kvôli novele zákona o teple. Zmena legislatívy podľa nich upiera bytovým domom právo postaviť si vlastnú kotolňu a odpojiť sa od centrálneho systému vykurovania. Verdikt v tomto spore by mohol padnúťv stredu v Košiciach, kde sa koná verejné pojednávanie.

Zákon o tepelnej energetike prešiel v roku 2014 novelizáciou. Najzásadnejšou zmenou sa podľa časti opozície stala ustanovenia, ktoré sprísňujú podmienky na ukončenie odberu zo systému centralizovaného zásobovania teplom (CZT). Skupina 47 poslancov sa preto v roku 2015 obrátila na Ústavný súd SR. Podľa poslanca Jozefa Viskupiča (OĽANO-NOVA) ide o spor, v ktorom sa rozhoduje o charaktere štátu. „Ide o to, či je vlastnícke právo ľudí realizované v súlade s demokratickými princípmi alebo nie,“ povedal dnes na brífingu.

Verejné pojednávanie prebehne na Ústavnom súde SR v Košiciach v stredu o 10:00. „Ústavný súd rozhodne, či bude môcť byť naplnené vlastnícke právo a ľudia sa budú môcť sami rozhodnúť, kto im bude doma kúriť,” zdôraznil.

Vďaka novele zákona o teple získal dodávateľ tepla z CZT postavenie dotknutého orgánu v stavebnom konaní, v rámci ktorého vydáva záväzné stanovisko. Podľa kritikov tak môže zablokovať snahu o zriadenie novej kotolne. Viskupič stav prirovnal k “podnikateľskému nebu” a odberateľov nazval teplárenskými nevoľníkmi. Veľkí dodávatelia si podľa neho zabezpečili zákonom nastavenú ochranu, lebo neexistuje spôsob, ako sa od nich odpojiť.
Teplári zo SZVT nesúhlasia

Slovenský zväz výrobcov tepla opakovane zdôraznil, že takáto interpretácia zákona je zavádzajúca. Dodávateľ zo systému CZT nemôže vydávať záväzné stanoviská, ktoré sledujú jeho subjektívne záujmy. „Prípadné nesúhlasné záväzné stanovisko dodávateľa z CZT vydané v rámci pôsobnosti dotknutého orgánu v stavebnom konaní nemôže mať samé o sebe nikdy za následok zamietnutie žiadosti o vydanie stavebného povolenia na výstavbu domovej kotolne, a to z dôvodu, že takéto záväzné stanovisko podlieha preskúmaniu zo strany MH SR ako rezortného orgánu,“ vysvetlil šéf SZVT Miroslav Obšivaný.

V prospech výstavby malých kotolní podľa Viskupiča hovoria nižšie náklady v porovnaní s CZT. Ako uviedol, úspora jednej bytovej jednotky môže dosiahnuť 300 eur ročne. Šéf SZVT podobné tvrdenia v minulosti viackrát spochybnil, pretože sa neopierajú o žiadnu serióznu prípadovú štúdiu. Naopak, upozornil na sociálny rozmer – odberateľom, ktorí v systéme CZT zostanú, by v prípade odpojenia stúpli náklady, ale aj negatívny vplyv na životné prostredie.
Korupcia alebo lobing?

Okrem podania na Ústavný súd predložila opozícia v tejto veci štyri neúspešné legislatívne návrhy, naposledy v apríli. Ďalšou aktivitou bola petícia, ktorú podpísalo vyše 11 tisíc občanov a bola odovzdaná prezidentovi.

V lete podala trojica poslancov, Jozef Viskupič, Karol Galek a Eduard Heger, trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru kvôli podozreniu, že zákon o teple sa menil za úplatu. Podozrenie z korupcie sa momentálne prešetruje. Ako priznal Viskupič s Galekom, minulý týždeň v tejto veci vypovedali na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA).

 

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program