Vyhlásenie k samitu 27 lídrov členských krajín Európskej únie

Neformálny samit lídrov 27 členských krajín v Bratislave je úspechom slovenského predsedníctva a práce slovenskej diplomacie. Prvé predsedníctvo Slovenska je zároveň symbolom, že Slovensko je plnohodnotným a zodpovedným členom Európskej únie. Málokedy však bola Európska únia tak krehká ako dnes. Odchod jedného zo silných členov, migračná a hospodárska kríza, diametrálne odlišné názory členských krajín na ďalšie fungovanie únie, ju robia zraniteľnejšou voči vonkajším ohrozeniam.

Žiaľ, musíme konštatovať, že v tejto dobe, ktorá si vyžaduje posilnenie jednoty a návrat k podstate EÚ, ktorou je mier, bezpečnosť a prosperita, slovenská vláda nepredstavila žiadnu konkrétnu víziu na ďalšie smerovanie únie. Technicky je samit zvládnutý dobre, no vláde Roberta Fica sa nepodarilo do obsahu rokovaní presadiť témy, ktoré sú pre Slovensko kľúčové, ako napríklad energetická bezpečnosť. Plánovaný projekt plynovodu Nord Stream, ktorý pripravuje Nemecko s Ruskom a mal by obchádzať Slovensko, nás môže pripraviť až o 800 miliónov eur ročne.

Ďalším dôležitým záujmom Slovenska je ochrana eura. Nedodržiavanie fiškálnych pravidiel krajinami ako Grécko, Španielsko či Portugalsko a neschopnosť Európskej komisie vymáhať dodržiavanie pravidiel, na ktorých sa členské štáty dobrovoľne dohodli, ohrozuje stabilitu celej eurozóny.

Myšlienku užšej európskej spolupráce v oblasti obrany vnímame ako krok správnym smerom, keďže Európa musí zaistiť svojim obyvateľom v prvom rade bezpečnosť. Na druhej strane, bez Veľkej Británie a pri dlhodobom znižovaní obranných rozpočtov nie je vytvorenie európskej armády reálne.

Nášmu predsedníctvu sa takisto nepodarilo zjednotiť členské krajiny, ktoré prichádzajú na bratislavský samit rozdrobené na rôzne záujmové skupiny. Je to aj výsledok dlhodobého populistického postoja tejto vlády smerom k EÚ, keď Robert Fico uprednostňuje politický prospech a vytĺkanie politického kapitálu na úkor zodpovedného hľadania riešení. Naši ministri za niečo v Bruseli hlasujú a hneď po príchode domov Brusel kritizujú. Je ťažké prevziať následne úlohu objektívneho a nestranného lídra celej EÚ v otázkach ako je napríklad migrácia, medzinárodná politika, vzťahy s Ruskom alebo Tureckom.

Celkovo hodnotíme Bratislavský samit ako premárnenú príležitosť na prinesenie vlastných riešení v čase, kedy nás Európa a svet počúva viac, ako inokedy.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program