Hnutie OĽANO-NOVA predstavilo volebný program

Náš program je súbor riešení problémov, ktoré podľa nás trápia Slovensko,” povedal líder hnutia Igor Matovič. Prioritami hnutia je presadiť hmotnú zodpovednosť verejných činiteľov, sfunkčniť zákon o preukazovaní pôvodu majetku, prísnejšie majetkové priznania a odpolitizovať verejnú správu. Štát by mali riadiť odborníci. Boj proti korupcii bol vždy pre OĽaNO kľúčový. Krajina, kde prekvitá korupcia a kde vládne beztrestnosť pre vysokopostavených gaunerov nie je dobrou krajinou.

Zdravotníctvo chce OĽaNO-NOVA orientovať na spokojnosť pacienta. Za cieľ si dáva nulovú toleranciu k rozkrádaniu, viac peňazí pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a nie pre finančné skupiny a tiež jasné pravidlá. Tibor Hlavatý vymenoval niekoľko reforiem, ktoré chce hnutie presadiť.

Reforma nemocníc by mala priniesť lepšie a modernejšie nemocnice. Reforma postavenia všeobecného lekára má posilniť postavenie lekára. Reformou by mal prejsť aj systém verejného zdravotného poistenia. OĽaNO-NOVA sľubuje, že do modernizácie nemocníc investuje minimálne 100 miliónov eur ročne. Chce tiež umožniť liečbu v zahraničí, presnejšie v krajinách EÚ. Uhrádzaná by bola do výšky obvyklých nákladov na Slovensku.

Hnutie mieni presadzovať aj prorodinnú politiku. Predĺžilo by materskú dovolenku na 12 mesiacov a chce udržať 100 percent predošlého príjmu. Rodičia by mali mať nárok na bezplatné miesto v škôlke pre ich dieťa od troch rokov. Hnutie by chcelo opäť zaviesť aj sieť manželských a predmanželských poradní.

OĽaNO-NOVA navrhuje aj znížiť daň podnikateľom a viac zdaniť oligopoly a monopoly. Chce tiež zaviesť špeciálne ekonomické zóny a doviesť Slovensko k potravinovej sebestačnosti. Hnutie mieni vytvoriť férové prostredie pre podnikateľov, aby neboli buzerovaní štátom. “Stabilné pracovné miesta vie vytvoriť len motivovaný a nebuzerovaný podnikateľ,” vysvetlil Matovič.

Hnutie chce tiež pokračovať v riešení rómskej problematiky. Venovať sa mieni výchove a vzdelávaniu detí v osadách. Tie totiž podľa rómskeho splnomocnenca vlády Petra Polláka treba pripraviť na budúcnosť. Presadzuje povinnú materskú školu pre deti v osadách. Pollák verí, že tá pomôže deti pripraviť na základnú školu a na ďalšie stupne. Z detí v osadách tak podľa neho vyrastú pracujúci ľudia.

Celý program hnutia si môžete prečítať na tomto odkaze.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program