Predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský sa chce pýtať na zvláštne dotácie

Poslanec hnutia OĽANO a predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský pozýva na najbližšie rokovanie výboru ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby vysvetlil zistenia Transparency International Slovensko (TIS) o neštandardných dotáciách pre vybrané ubytovacie prevádzky. Reaguje tak na aféru “Penzión Zefír v Bojniciach”, ktorý na dotáciách na nájomnom získal už 200-tisíc eur – viac ako mnohé veľké hotely.

TIS už v januári upozornila na možné podvody v tejto schéme dotácií za 1,4 milióna eur, pričom viacerými sa už má zaoberať Finančná správa s prokuratúrou. Uviedla, že bojnický penzión získal v prepočte dotáciu až 6 400 eur na jednu posteľ, čo drvivá väčšina slovenských penziónov nezískala na dotáciách dokopy.

Podľa P. Kremského je prípad Zefír typickým príkladom, ako možno zneužívať pomoc štátu podnikateľom. Rodinný dom v tichej časti Bojníc, v ktorom je penzión s 30 lôžkami, patrí podľa TIS Rusovi Sergeyovi Sogomonyanovi. Od neho si priestory prenajíma prievidzská firma Jt&t, s.r.o. a od nej ďalšia Ademfi, s.r.o. Obe sú prepojené na Prievidžana Juraja Toráča a pražskú firmu JT&T, ktorá má majiteľov na Slovensku, jeden z nich je práve J. Toráč.

Ak by naozaj deklarované nájomné bolo také vysoké, ako prezrádza výška dotácie, zaplatilo by plnú vyťaženosť izieb za viac ako 10 mesiacov, keďže štát dotuje maximálne polovicu nájomného. Zjavne teda mohlo ísť o umelo nadhodnotené číslo, čiže zneužitie prostriedkov štátu. 

Firma Ademfi, ktorá sa pôvodne nazývala Doner Kebab, s.r.o. a sídlila na adrese Juraja Toráča, už medzitým prešla na iného majiteľa – od marca patrí Sandre Klaudii Vašinovej z dedinky Malinová pri Prievidzi. J. Toráč podľa TIS ohlásil osobný bankrot.

„Pokiaľ naozaj ide o zneužitie pomoci štátu, budem žiadať vysvetlenie, ako sa mohlo stať, že ministerstvo hospodárstva takto naletelo podvodníkovi. Nie je predsa možné, aby malý penzión získal na každé lôžko až 6 400 eur, kým špičkové hotely dostali priemerne najviac stovky eur. Podávam preto podnet, aby sa týmto prípadom zaoberala Finančná správa,” hovorí Peter Kremský.

Podľa neho to vzbudzuje podozrenia z korupcie. Ako predseda hospodárskeho výboru budem žiadať odpovede na otázky o nastavených schémach, najmä o praxi v prerozdeľovaní dotácií podnikateľom v cestovnom ruchu tak, aby v budúcnosti takéto podozrenia ani nemohli vzniknúť,” zdôraznil Kremský s tým, že hospodársky výbor by mal zasadnúť počas budúceho týždňa.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program