5 klamstiev Roberta Fica v priamom prenose

Lož sa stala pracovnou metódou Roberta Fica. Bývalý predseda vlády po strate premiérskej stoličky stratil už aj úctu k faktom. V priamom prenose sa v snahe prekryť vlastné zlyhania niekoľkokrát uchýlil ku klamstvu.

 

1. klamstvo Roberta Fica o zdrojoch v zdravotníctve: “Prvý raz bude mať zdravotníctvo k dispozícii cez 6 miliárd EUR, …..6,3 miliárd.”

Takáto je pravda: V návrhu rozpočtu ministerstva financií sú plánované celkové zdroje pre zdravotníctvo vo výške 5,45 miliárd EUR (teda o 850 miliónov EUR menej).

 

2. klamstvo Roberta Fica o piešťanskom CT: “Ukázalo sa, že nakoniec nikto žiadne CT nekúpil a ukázalo sa, že to bol opozičný poslanec Dr. Suchánek, ktorý chcel kúpiť najdrahšie CT.”

Takáto je pravda: Piešťanské CT sa v roku 2014 za 1,6 milióna EUR nekúpilo len preto, že Dr. Suchánek a Mgr. Kovačovičová upozornili na predražený nákup. Štatutárka nemocnice v septembri 2014 podpísala Kúpnu zmluvu na dodávku predraženého CT. Len vďaka silnému tlaku verejnosti bolo plnenie zmluvy najprv odložené a nakoniec sa odstúpilo od samotnej zmluvy. Pre kauzu prišli o svoje funkcie vtedajšia ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, podpredsedníčka NR SR Renáta Zmajkovičová a nakoniec aj predseda NR SR Pavol Paška.

Vyšetrovateľka NAKA Nitra na základe zistených skutočností podal pod dozorom prokurátora dvakrát návrh na obžalobu. Zásahom zhora bol prípad pridelený NAKA Trenčín, kde bolo nakoniec obvinenie zrušené. Skutok sa nestal. Náhoda?

Dr. Suchánek nekúpil žiadne CT, nebol ani štatutárom, bol jedným z 5 členov Správnej rady nemocnice. V zadaní  na nákup CT v roku 2012 bol zadaný jeden parameter chybne (čo sa ukázalo až neskôr). Aj tak vysúťažené CT bolo o 600 000 EUR lacnejšie ako to, ktoré vysúťažili nominanti SMERU-SD. Čo bolo ale najhoršie, nemocnica 3 roky ohrozovala životy svojich pacientov, pretože staré CT bolo častejšie pokazené ako funkčné, opravy boli významne drahšie ako keby sa kúpilo nové CT.  Piešťanská nemocnica v roku 2017 kúpila nové CT (po 5 rokoch ohrozovania pacientov) o 900-tisíc EUR lacnejšie ako CT, ktoré chceli v roku 2014 nakúpiť Ficovi nominanti.

3. klamstvo Roberta Fica o dožití občanov na dôchodku: Bývalý premiér tvrdí, že chce, aby ľudia mohli žiť aspoň jednu tretinu svojho veku na dôchodku.

Takáto je pravda: Už dnes muži žijú na dôchodku 19 rokov a ženy 26 rokov. To je u mužov takmer polovica toho čo odpracovali a u žien významne viac ako polovica.

4. Klamstvo Roberta Fica o dôchodkovom veku: Predseda Smeru chce zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov.

Takáto je pravda: V roku 2012 presadil Robert Fico s Jánom Richterom zákon, podľa ktorého sa každoročne zvyšuje vek odchodu do dôchodku. A to aj napriek varovaniam odborníkov, že sa tým budúcim generáciám neúmerne zvýši dôchodkový vek. Po 6 rokoch ten istý človek hovorí o hrozbe zomierania ľudí v práci. Vie dnes tento poslanec, čo sa bude diať za 6 rokov. Súčasný zákon najbližších 12 rokov nikoho neohrozuje. Zatiaľ môže bývalý premiér názor 2 krát otočiť.

5. Klamstvo Roberta Fica o vražde novinára Jána Kuciaka: “Bol tu protiústavný pokus o zmenu mocenských pomerov.”

Takáto je pravda: Robert Fico a jeho vláda museli odstúpiť pod tlakom verejnej mienky. Dôvod: dovtedy nikdy nebola mafia s takým vplyvom na Úrade vlády SR (Trošková, Jasaň, premiér ako Kočnerov sused v Bonaparte). K tomu sa prevalili podvody s dotáciami v poľnohospodárstve, na ktorých profitovali nominanti Smeru. Takže demonštrácie a tlak verejnosti je optikou Roberta Fica protiústavný. Podľa tohto neúspešného právnika je dokonca aj snaha opozície ústavným spôsobom dosiahnuť predčasné voľby protiústavná.

Robert Fico by si už konečne aj sám pred sebou mal priznať, že zotrvávaním v politike škodí Slovensku a najmä jeho obyvateľom. Sám pritom sľuboval, že v roku 2014 už nebude v politike. Aj pri tomto sľube však klamal a klame dodnes. Jeho odchod do politického dôchodku je preto nevyhnutný. Robert Fico môže zabrániť väčším škodám na tejto krajine len ak čo najskôr ukončí svoju politickú kariéru.

Alan Suchánek, podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program