Ako obrať týrané ženy a deti o strechu nad hlavou

Dnes sa uskutočnilo druhé kolo dražby budovy krízového centra Maják nádeje v centre Bratislavy, zatiaľ sa však neprihlásil žiaden kupec. Podľa poslankyne za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Veroniky Remišovej tento príklad ilustruje zlyhanie nášho systému spravodlivosti – od prokuratúry, cez súdy, až po políciu. Pre ich zlyhania zrejme zostanú týrané ženy a deti na ulici, bez strechy nad hlavou. Remišová zároveň vyzvala ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú, generálneho prokurátora a ministra vnútra, aby nedovolili niekomu obohatiť sa takýmto hanebným spôsobom na úkor tých najzraniteľnejších.

Remišová bola v roku 2015 vymenovaná do dozornej rady Majáku nádeje za mestskú časť Bratislava – Staré Mesto. V tom období sa stal riaditeľom neziskovky aj Pavol Rusko. „Členov dozornej rady informoval o záujme predať nehnuteľnosť, čo sme odmietli. Budovu totiž do neziskovej organizácie vložila mestská časť za symbolických 100 korún, aby pomohla týraným ženám a deťom. Takisto sme upozorňovali na nekalé nakladanie s majetkom neziskovej organizácie. Rusko poslal desaťtisíce eur na účet súkromnej firme Maggie, s.r.o., vraj ako zálohu na muzikál Romeo a Julia – pričom práve Rusko bol producentom tohto muzikálu v Prahe. Podali sme trestné oznámenie, polícia ho zamietla.“ hovorí Remišová.

A zvláštne udalosti pokračovali. Presne pred rokom podala dozorná rada žalobu o zrušenie a likvidáciu tejto neziskovky – do dnešného dňa súd neurobil jediný krok k vyriešeniu veci. Partner neziskovej organizácie – Nadácia Priatelia pod vplyvom pána Ruska sa ukázala ako nedôveryhodná. Podali aj návrh na vydanie predbežného opatrenia, aby súd zakázal nakladať s nehnuteľnosťou neziskovej organizácie. Okresný súd ho síce vydal, no Krajský súd následne zamietol a predbežné opatrenie zrušil. „Dnes je táto nehnuteľnosť v exekúcii vinou konania Pavla Ruska. Situácia, za ktorej došlo k exekúcii budovy, by mohla byť učebnicou pre podvodníkov,“ tvrdí poslankyňa za hnutie OĽANO-NOVA a vysvetľuje, ako Pavol Rusko protiprávne zadlžil neziskovú organizáciu Maják nádeje cez firmy Mariána Kočnera.

Rusko uzatvoril v decembri 2015 zmluvu o pôžičke vo výške 100 tisíc eur so spoločnosťou Správa a inkaso pohľadávok, s.r.o. – za ktorou stojí Marián Kočner. V tom istom čase uzatvoril so spoločnosťou Inkasný servis a.s. – za ktorou tiež stojí Marián Kočner – zmluvu o budúcej zámennej zmluve, ktorej predmetom mala byť vzájomná zámena nehnuteľností Majáka nádeje za byty v luxusnom bytovom komplexe Five Star Residence. Ide o tú istú nehnuteľnosť, kde za byty platil L. Bašternák údajne 12 miliónov eur v hotovosti. K zámene nedošlo a tento záväzok bol neskôr Dohodou o novácii zmenený na povinnosť Majáka nádeje zaplatiť sumu 500 tisíc eur Kočnerovej firme. „K žiadnej zámene nedošlo, no len z dôvodu, že zámena bola zrušená, si niekto nárokuje pol milióna eur. Je to mimoriadne zákerný spôsob, ako zadĺžiť neziskovú organizáciu, hoci žiadna zámena sa neuskutočnila, žiadna skutočná škoda nevznikla – napriek tomu zrazu neziskovka dlží Kočnerovi pol milióna eur.“ poznamenala V. Remišová.

V januári tohto roka vznikla spoločnosť Vigi Trade s.r.o, ktorá o pár dní prevzala obe pohľadávky, teda 100 tisíc aj 500 tisíc eur. „Za akých okolností, a či vôbec došlo k akejkoľvek odplate za tieto pohľadávky, nevieme. Je to však jedna z okolností, pre ktoré sa domnievame, že ide o fiktívne právne vzťahy,“ upozorňuje Veronika Remišová. Následne P. Rusko vo februári spísal notársku zápisnicu o uznaní dlhu vo výške 600 tisíc eur a súhlas s výkonom exekúcie predajom nehnuteľností v prospech Vigi Trade s.r.o. Aj tento úkon urobil bez súhlasu správnej rady, hoci tak nemohol urobiť. Na základe toho Vigi Trade s.r.o. podala podnet exekútorovi.

„Okamžite sme žiadali o zastavenie exekúcie a podnikli sme ďalšie kroky: Podali sme podanie na súd, ktorým sme upozornili na protiprávne kroky, listom sme na právne pochybenia upozornili exekútorku, prokuratúru sme žiadali, aby vstúpila do konania a zabránila bezpráviu. Bez úspechu… To, že Rusko na uzatvorenie akejkoľvek zmluvy o zámene alebo pôžičke v mene Majáka nádeje nemal právomoci, nezaujíma ani súdy, ani notára, ani exekútora, ani prokuratúru. Kupec sa v dnešnej dražbe síce nenašiel, ale dražba bude pokračovať a možno sa bude znižovať cena… Práve preto ešte v poslednej chvíli žiadam o nápravu tohto stavu ministerku spravodlivosti, generálneho prokurátora a ministra vnútra,“ uzatvára V. Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program