Alan Suchánek: To, čo všetci vedia, potvrdil NKÚ – nehospodárnosť v zdravotníctve je alarmujúca!

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) dlhodobo upozorňuje na zlé hospodárenie a netransparentné nákupy nemocníc.

“Včera zverejnená správa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) o kontrole deviatich zdravotníckych zariadení priniesla alarmujúce zistenia. Potvrdila tie najhoršie obavy o stave našich nemocníc. Všetci to síce vieme, ale teraz už je aj čierne na bielom potvrdené, že Smer nevie riadiť zdravotníctvo,“ hovorí poslanec NR SR Alan Suchánek.

NKÚ potvrdil zlý finančný stav nemocníc a konštatoval, že neexistuje jednotný systém riadenia rozpočtov, sledovania nákladov a výnosov. Poslanec Suchánek hovorí, že je neprípustné, že po opakovanom oddlžovaní nemocníc, z toho to posledné v roku 2011 nás stálo 300 miliónov eur, nechá ministerstvo dôjsť situáciu do takéhoto kritického stavu.

Strácajú sa nám stovky miliónov eur v systéme a ministerstvo nemá žiadne nástroje ako hospodárenie sledovať a kontrolovať a bezútešnému stavu sa len prizerá. Strana Smer nesie za tento stav zodpovednosť, keďže z posledných 10 rokov je 8 rokov na čele rezortu jej nominant.

Problémy podľa poslancov hnutia OĽaNO-NOVA úzko súvisia s korupciou v systéme zdravotníctva. Zistenia NKÚ tiež potvrdili, že proces obstarávania vykazuje značnú mieru netransparentného konania a konštatuje podozrenia z manipulácie verejných obstarávaní. Ide o notoricky známe predražené nákupy prístrojov či zdravotníckeho materiálu. Medzičlánky teda sprostredkovatelia vstupujúci do procesu nákupu podľa zistení kontrolného úradu navyšujú ceny v rozmedzí od 32 % až do 167 %. “Oceňujeme snahu ministra Druckera a jeho reformné zámery, ale kým neuprace tento neporiadok na strane štátu, nemá právo ani len uvažovať o šetrení na zdravotnej starostlivosti, teda na pacientoch. Každým dňom prichádzame o zdroje v systéme, ktoré sa strácajú a končia vo vreckách skupín prisatých na naše zdravotníctvo,” poznamenal Suchánek.

Nemocnice by mali riadiť skúsení manažéri, ktorí budú schopní zabezpečiť efektívne nakladanie s verejnými zdrojmi. Minister Drucker musí urýchlene konať a predovšetkým zabezpečiť nástroje na kontrolu výdavkov nemocníc. Bez toho, aby sme mali jednotný systém riadenia rozpočtov, sledovania nákladov a výnosov sa situácia nezlepší. Je neprípustné, aby sa vedenie ministerstva prizeralo, či dokonca podieľalo na porušovaní zákonov. Toto sa preukázateľne udialo v uplynulom volebnom období v prípade nákupu nemocničnej stravy v troch nemocniciach, ktoré tak učinili bez súhlasu vlády SR, čím porušili zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program