Až 250 miliónov kresťanov je prenasledovaných. Naša vláda zostáva hluchá

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) pozorne sleduje prípad pakistanskej kresťanky Asie Bibi, ktorá bola uväznená takmer deväť rokov pre svoju vieru na základe kontroverzného zákona o bohorúhaní. Predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová upozorňuje, že najprenasledovanejšou náboženskou skupinou vo svete sú práve kresťania.

Podľa štúdií Open Doors k dochádza k prenasledovaniu kresťanov až v 58 krajinách sveta. V súčasnosti je prenasledovaných približne 250 miliónov kresťanov. Za posledných päť rokov dokonca pozorujeme stúpajúci trend neznášanlivých prejavov voči kresťanstvu po celej Európe. V konkrétnom prípade Asie Bibi z Pakistanu sa v súčasnosti podnikajú kroky na jej záchranu. „Konkrétne detaily nemôžem zverejniť, nakoľko ide o jej bezpečnosť, jej rodiny ako aj všetkých, ktorí sa v tomto prípade angažovali. Som však v kontakte s jej právnikom a ďalšími, ktorí pripravujú a realizujú konkrétne aktivity a to nielen v Pakistane,” povedal europoslanec Branislav Škripek, ktorý bol kvôli jej prípadu pred rokom v Pakistane, kde sa stretol s viacerými vládnymi predstaviteľmi, ako aj s rodinou Asie Bibi a naďalej jej prípad sleduje.

Od roku 1986 bola v Pakistane do trestného zákonníka krajiny vložená samostatná klauzula, ktorá trestá rúhanie sa proti prorokovi Mohamedovi. „Odvtedy bolo najmenej 150 kresťanov, 564 moslimov, 459 členov moslimského hnutia Ahmadíja a 21 Hinduistov uväznených a obvinených z rúhania. Tento zákon má vážne diery aj v tom, že nie je presne definované, čo je za rúhanie považované. Počas mojej cesty v Pakistane mi viacerí hovorili, že tento zákon sa využíva aj v susedských či obchodných sporoch. Stačí obviniť niekoho z rúhania a už je uväznený,” pokračuje Branislav Škripek. „Osem kresťanov denne je vo svete usmrtených pre svoju vieru. Je našou povinnosťou sa ich zastávať, hovoriť o tom verejne a pomáhať im. S poľutovaním musím konštatovať, že naša vláda je voči utrpeniu kresťanom vo svete stále hluchá,” vyjadrila sa poslankyňa Anna Verešová.

Pakistan je krajina, v ktorej žije 196 miliónov obyvateľov a ku kresťanstvu sa hlásia približne 4 milióny. Je tak šiestou najväčšou krajinou sveta a na piatom mieste v neslávnom rebríčku najnebezpečnejších krajín pre kresťanov. Po vynesení rozsudku extrémisti žiadajú pre Asiu Bibi smrť, ako aj pre sudcov, ktorí napriek už predchádzajúcim incidentom našli odvahu a Asiu oslobodili. „Toto považujem za skutočné hrdinstvo! Sudcovia, ako aj ďalší úradníci, majú zosilnenú ochranu a skutočne im hrozí, že ich nejaký fanatik zavraždí,” hovorí Branislav Škripek. Samotná EÚ žiada členské krajiny, aby venovali zvýšenú pozornosť otázkam súvisiacim s náboženskou slobodou.

„Viaceré krajiny EÚ ako Dánsko, Nemecko, či Spojené kráľovstvo už ustanovili podobných vyslancov vo svojich vládnych štruktúrach. Aj naše susedné krajiny, Poľsko a Maďarsko, sa tejto téme intenzívne venujú. Zdá sa, že Slovensko zaostáva. Preto budem žiadať ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka o poskytnutie informácií o tom, čo urobilo doteraz Slovensko pre Asiu Bibi a ostatných väznených vo svete pre náboženské presvedčenie. Taktiež sa budem pýtať na jeho kroky v prospech prenasledovaných počas jeho nedávneho predsedovania Valného zhromaždenia OSN,“ dodala Anna Verešová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program