Chystá sa SNS zopakovať Nástenkový tender?

Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Veronika Remišová a Igor Matovič upozornili na ďalšie pochybné verejné obstarávanie v réžii SNS, ktoré vypísalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v stredu 8. marca. Ide o verejné obstarávanie na „služby technických, právnych a ekonomických poradcov“, ktorého predlohou by mohol byť „Nástenkový tender“, za ktorý boli zodpovední nominanti SNS počas prvej vlády Roberta Fica.

Z formálnej stránky je tender zrejme v poriadku, už nevisí na nástenke niekde na chodbe ministerstva a ponuky budú záujemcovia posielať elektronicky. Ale opäť ide o nákup poradenských služieb v závratnej sume – odhadovaná hodnota s DPH je takmer 58 miliónov eur. A opäť sa zdá, že ide o zbytočné služby za predražené ceny. Ministerstvo chce kúpiť 494 261 hodín poradenstva. Ministerstvo tvrdí, že potrebuje rozriešiť úlohy, na ktorých by desať expertov pracovalo pri normálnom pracovnom čase celých 25 rokov. Ešte lepším príkladom je prepočítanie sumy zákazky na počet zamestnancov. Pri priemerných nákladoch 2 000 eur na zamestnanca by táto suma postačovala na zamestnanie 600 zamestnancov počas 4 rokov, čo je predpokladané trvanie rámcovej zmluvy,“ vypočítala V. Remišová.

„V praxi to znamená zdvojnásobenie počtu zamestnancov ministerstva pôdohospodárstva, ktoré má 560 zamestnancov. Ďalších takmer 600 zamestnancov má samotná Pôdohospodárska platobná agentúra. Vláda sa zbytočne chváli drobnými úsporami v projekte ESO, keď vidíme, že takýmito pochybnými tendrami počet úradníkov zdvojnásobuje,“ tvrdí Remišová.

„Odborníci na ministerstve a v podriadených organizáciách zarábajú možno 5 eur na hodinu a sú radi, že uživia svoje rodiny. Naopak ministerstvo plánuje podľa súťažných podkladov platiť 117 eur na hodinu. Neviem, či ľudia na ministerstve organizujú tento nákup poradenských služieb preto, že sa do nich poľahky schová veľká vata. Ale viem, že desiatky miliónov eur budú chýbať ľuďom, ktorí na poli či v lese pracujú a snažia sa poľnohospodárstvo rozvíjať. Určite by im pomohli viac, ako takmer pol milióna hodín poradenstva, ktoré si pre seba nakupuje ministerstvo,“ dodala Remišová a upozornila, že pani Matečná sa síce vyhovára na pána Jahnátka, no SNS len pokračuje v šľapajach svojho predchodcu. NKÚ vo svojej kontrolnej správe totiž vyslovene odporúča, aby sa namiesto externých poradcov agentúra využívala interné kapacity a vlastných zamestnancov agentúry, no ministerstvo napriek tomu vypísalo tender na externých poradcov na závratnú sumu.

Navyše, niektoré témy sa pritom týkajú hlavnej náplne práce ministerstva, napríklad „Poradenstvo pre tvorbu a uplatňovanie politík a hospodárenie v rezorte pôdohospodárstva.“ Takáto náplň práce pre externých poradcov je viac ako škandalózna, vyzerá to, akoby ministerstvo chcelo externalizovať samotnú podstatu svojej práce, za ktorú nesie politickú zodpovednosť.

Podklady podpísal za ministerstvo vedúci služobného úradu Jaroslav Regec, v minulých voľbách kandidoval na poprednom mieste za SNS, predtým za SDKÚ.

„Tento tender má byť spolufinancovaný z eurofondov. Vyzývame preto podpredsedu vlády Petra Pellegriniho, ktorý je zodpovedný za koordináciu používania eurofondov, aby tento tender okamžite zastavil,“ povedal líder hnutia OĽANO-NOVA Igor Matovič. „Ide o 58 miliónov eur, ktoré budú hodené do studne. Vymyslené poradenstvo za drasticky predražených podmienok.“

Igor Matovič tiež uviedol, že hnutie OĽANO-NOVA bude iniciovať zvolanie mimoriadneho Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, na ktorom budú žiadať, aby ministerka Gabriela Matečná vysvetlila dôvody vypísania tohto tendra. „Rovnako požadujeme vysvetlenie závažných pochybení v oblasti používania eurofondov a samotného hospodárenia platobnej agentúry ministerstva, na ktoré práve upozornil Najvyšší kontrolný úrad. Zistenia NKÚ poukazujú na úplné zmanipulovanie hodnotenia eurofondových projektov, keď dvaja „nezávislí“ hodnotitelia majú vo svojom hodnotení toho istého projektu rovnaký text s rovnakým preklepom. Je zjavné, že hodnotenie len skopírovali z toho istého zdroja. Pri desiatkach projektov dávali obaja hodnotitelia navlas rovnaký počet bodov, alebo administratívne schopnosti firmy bez jediného zamestnanca ohodnotili výrazne lepšie ako firmu, ktorá má niekoľkých zamestnancov s dlhoročnou skúsenosťou. Hodnotenie projektov často vykonávajú ľudia bez skúsenosti v odbore, v tomto prípade napríklad aj človek s praxou skladníka,“ doplnil I. Matovič.

Poslanci žiadajú, aby ministerka urýchlene predstavila ozdravný plán Platobnej agentúry, aby nedochádzalo k takýmto pochybeniam a bola obnovená dôvera vo férové a transparentné prideľovanie podpory pre poľnohospodárov.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program