Ďalší nesplnený sľub vlády. Slovensko sa v prestížnom rebríčku opӓť prepadlo a podnikateľské prostredie sa naďalej zhoršuje

Slovensko ďalej klesá v hodnotení kvality podnikateľského prostredia. Aj tento rok sa v rebríčku Svetovej banky s názvom Doing Business 2020 zosunulo o tri priečky na 45. miesto sveta. Ide teda o ďalší z dlhého zoznamu nesplnených sľubov vlády, tvrdí hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO).

Vláda tak výrazne zlyhala v plnení svojho cieľa z programového vyhlásenia z roku 2016, keď plánovala potiahnuť Slovensko do roku 2020 do prvej pätnástky sveta. V tom čase sa to nezdalo nereálne, pretože Slovensko sa ešte nachádzalo na 29. mieste,“ vysvetlil tieňový minister financií a hospodárstva za OĽANO Eduard Heger.

Namiesto zlepšenia o 14 miest však vláda dosiahla výrazne zhoršenie, a to pokles o 16 miest na 45. miesto. Dostali sme sa tak do spoločnosti krajín ako Srbsko, Arménsko, Moldavsko a Čierna hora. Po 15 rokoch v Európskej únii to je veľmi zlé vysvedčenie. Vlády Smeru pokazia takmer všetko, na čo siahnu,” dodal Eduard Heger.

Podnikateľské prostredie na vlády Smeru dopláca a dnes je Slovensko už len podvyživeným európskym tigrom. Zlepšovanie podnikateľského prostredia sa musí stať jednou z priorít budúcej vlády. „Táto vláda od svojho nástupu urobila pre uľahčenie podnikania okrem vzletných slov veľmi málo a hodnotenia Slovenska zamierili opačným smerom – začali sme sa prepadávať,“skonštatoval Heger.

Rebríček Svetovej banky vyčíta Slovensku najmä zvýšenie povinných nočných a víkendových príplatkov, na druhej strane oceňuje čiastočné zjednodušenie daňového konania a vybavovania dokladov. Zanedbaná úloha vlády zlepšovať podnikateľské prostredie tak brzdí ekonomický rast a rast kvality života ľudí.

„Po vstupe do vlády navrhujeme razantnú zmenu pohľadu na úlohu štátu – papiere majú vybavovať štátni úradníci pre občana, nie občan pre štát. Je potrebné zrušiť zbytočnú byrokraciu a regulácie. Kľúčové je tiež zjednodušenie daňového výkazníctva, odbúranie veľkej väčšiny nahlasovacích povinností pre živnostníkov a mikrofirmy, zlepšenie prehľadnosti a stability legislatívy a prenesenie dokladovacích povinností na úrady, aby z podnikateľa nerobili poštára,“ doplnil expert hnutia OĽANO na ekonomiku a podnikateľské prostredie Peter Kremský.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program