Ďalšia pochybná dotácia v rezorte ministerky Matečnej: Dotácia pre oligarchu na súkromný rybník

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) včera upozornili na štátne dotácie na podivné projekty u ministerky Matečnej. Vzápätí sa však objavila ďalšia, mimoriadne podozrivá zmluva.

Pred týždňom podpísal rezort pôdohospodárstva pod vedením ministerky Gabriely Matečnej s oligarchom Alexejom Beljajevom zmluvu, podľa ktorej mu štát prispeje na výstavbu rybníka pri jeho dome 330-tisíc eur. „Predstavte si, že bohatý podnikateľ sa rozhodne vybudovať pri svojom dome rybník. Do oznámenia pre úrady napíše, že jeho zámerom je, citujem, „rozvoj privátneho rekreačného areálu rozvinutého okolo základne – stávajúceho nadštandardného rodinného domu s jestvujúcimi aj plánovanými doplnkovými stavbami na prislúchajúcom pozemku, ktoré tvoria príslušenstvo k rodinnému domu,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová a pokračovala: „Náklady na stavbu sú v oznámení odhadnuté na 78-tisíc eur. Koľko by mal podľa vás tomuto šťastnému majiteľovi nadštandardného rodinného domu na stavbu prispieť štát? Asi väčšina z nás povie, že nič. Ale u pani ministerky Matečnej majú iný názor.“

Ako ďalej uviedla Remišová, Beljajev vystupuje v mnohých firmách, dotáciu však žiadal ako živnostník Ing. Alexej Beljajev – SKLO PORCELÁN. „Okrem toho je registrovaný aj ako samostatne hospodáriaci roľník. Môžeme čakať, že kvôli nejakým dotáciám sa raz za samostatne hospodáriaceho roľníka bude vydávať aj Kočner alebo Bašternák,“ vyjadrila sa poslankyňa.

Beljajev v žiadosti o dotáciu od ministerstva pôdohospodárstva píše o rozvoji cestovného ruchu a nákladoch na rybník vo výške viac ako 600-tisíc eur. „O dva mesiace neskôr posiela oznámenie pre okresný úrad v rámci hodnotenia dopadu na životné prostredie, kde píše o privátnom areáli pri jeho rodinnom dome a odhadovaných nákladoch na rybník 78-tisíc eur. Takýto postup vyvoláva oprávnené obavy, či namiesto rozvoja krajiny neprispejeme z našich daní iba na rozvoj súkromného majetku spomínaného pána,“ upozornila Remišová a zdôraznila, že cena rybníka, ktorú uvádza v žiadosti o dotáciu od rezortu pani Matečnej je viac ako 4 krát vyššia ako náklady, ktoré uvádza pre okresný úrad.

Dôležitým faktom je podľa Remišovej to, že v tejto výzve z roku 2015 z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov nedostalo dotáciu 56 živnostníkov. „Nie preto, že ich projekty boli zlé, ale preto, že už nevyšli peniaze. Rezort pani Matečnej dal minulý týždeň dotáciu na výstavbu rybníka k „nadštandardnému rodinnému domu“ práve veľkopodnikateľovi, ktorý má podľa médií nadštandardné vzťahy s Robertom Ficom,“ povedala Remišová a pokračovala: „Vyzývam pani ministerku Matečnú, aby zverejnila kompletné projekty všetkých 56 živnostníkov, ktorí nedostali dotáciu z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov, aby zverejnila bodové hodnotenie a mená hodnotiteľov daných projektov a vysvetlila, prečo práve výstavba rybníka k súkromnému nadštandardnému rodinnému domu pána Beljajeva bola najlepším a výnimočným projektom, ktorý dotáciu dostal.“

Remišová zároveň žiada ministerku Matečnú, aby vysvetlila, ako tento projekt prispeje k rozvoju agroturistiky v regióne a čo je cieľom danej výzvy. Takisto vyzvala Matečnú, aby už rezort prestal s nezmyselnou podporou pre súkromné chaty a podporoval verejnoprospešnú infraštruktúru. „Včera sa pani ministerka vyhovárala, že ani jeden z týchto projektov peniaze ešte nedostal. Nás a daňových poplatníkov však nezaujíma zatĺkanie o tom že peniaze dostanú až následne a prídu ich pozrieť kontrolóri. Zmluvy boli uzatvorené, je to právny titul a vidíme, aký je teraz problém na ministerstve školstva, kde sa nedarí zrušiť zmluvy s pochybnými firmami,“ vyjadrila sa poslankyňa a dodala: „Toto je posledná kvapka,  takáto situácia v rezorte pôdohospodárstva sa už ďalej nedá tolerovať. Namiesto toho, aby sme podporovali zmysluplné projekty v oblasti agroturistiky, zveľaďujeme súkromné areály veľkopodnikateľov. Nominanti SNS ničia našu budúcnosť, či už škandálmi s eurofondmi v rezorte školstva alebo zatváraním očí pred podvodmi s pôdou a dotáciami na ňu v rezorte pôdohospodárstva. Slovenská národná strana by si preto mala priznať, že dôležitý rezort pôdohospodárstva nezvláda, a radšej by jeho riadenie mala nechať niekomu inému.“

Tieňový minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Martin Fecko sa obáva, že podobných dotácií môže byť viac. „Koľko je ešte takých skrytých, ututlaných, v tichosti plánovaných pre „našich ľudí“? A to hovoríme len o jednej časti vašich kompetencií, o eurofondoch. Kde je riešenie reštitučných konaní? Kde je spravodlivé riešenie registrov obnovenej evidencie práv k pozemkom? Ako sa dodržuje ochrana pôdneho fondu?,“ pýta sa Fecko.

„Neviem presne, koho záujmy pani Matečná v kresle ministerky zastupuje. Čo však viem s určitosťou, záujmy farmárov a roľníkov to nie sú. Nie sú to tí, ktorým by mali dotácie podať pomocnú ruku, aj keď to by malo byť zmyslom dotácií. Nie len vyvoleným, ale všetkým v regióne,“ upozornil Fecko a obrátil sa na ministerku Matečnú: „Ste zástupkyňou Slovenskej národnej strany. To skutočne chce SNS zánik nášho národa tým, že si nebude vedieť dorobiť vlastnú obživu? Akú nádej dávate našim poľnohospodárom? Tým mladým, začínajúcim, malým a stredným farmárom, na ktorých stojí celá vyspelá Európa? Najhoršia vláda je tá, ktorá zoberie ľuďom aj ich nádej do budúcnosti,“ uzavrel Martin Fecko.

Príloha:

1.Zmluva rezortu pôdohospodárstva s A. Beljajevom na dotáciu

2.Dokument s opisom projektu, ktorý A. Beljajev posielal okresnému úradu v rámci hodnotenia vplyvov na životné prostredie – cenu investície a opis sa nachádza na strane 11

Alebo dokument nájdete aj na:  https://www.enviroportal.sk/skSK/eia/detail/rybnik-na-sportovy-rybolov-vazec  (v poradí druhý dokument)

3. Excel dokument so zoznamom živnostníkov, ktorým nebola schválená podpora 

 

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program