Ďalšie zistenia v kauze Babindol: Poslanci OĽANO upozornili na pochybné praktiky v rezorte pôdohospodárstva

Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobností Veronika Remišová a Eduard Heger poukázali na to, ako sa točia eurofondy v pôdohospodárstve a na absurdné praktiky ministerstva pôdohospodárstva. Zároveň informovali o ďalších krokoch, ktoré plánujú podniknúť.

Mesiac pred voľbami 2016 prebehla médiami správa o tom, ako štátny podnik pod ministerstvom pôdohospodárstva podivným spôsobom predával pod cenu kaštieľ v katastri Nitrianske Hrnčiarovce, (bydlisko pána Jahnátka). Zvláštne bolo vypísanie súťaže týždeň pred Vianocami a tiež obhliadka objektu, počas ktorej sa ale záujemcovia nemohli pozrieť dovnútra. Výhercu súťaže štát zatajil, ale pol roka pred začiatkom predaja kaštieľ prenajal spoločnosti ANAR s.r.o., ktorej majiteľ má aj druhú firmu úspešnú vo viacerých verejných obstarávaniach firiem z kauzy Babindol.

Veronika Remišová upozornila, že deň pred voľbami v roku 2016 rezort pôdohospodárstva pod vedením pána Jahnátka podpísal pre túto firmu ANAR dotáciu vo výške 1,3 milióna eur z tej istej výzvy číslo 7, ako firmám z kauzy Babindol“Podľa zmluvy išlo o rekonštrukciu práve kaštieľa v katastri Nitrianske Hrnčiarovce, ktorý ale dodnes vlastní štát, pretože predaj sa po voľbách zastavil. Pán Jahnátek teda pridelil dotáciu súkromnej firme na rekonštrukciu kaštieľa, ktorý ale vlastnil štát, dokonca jeho vlastný rezort. Firma teda mala obrovskú dotáciu od štátu, ale nemala budovu. Štát jej ochotne pomohol. Zatiaľ čo iných žiadateľov ministerstvo vylúči pre najmenšie formálne  pochybenie, ak nedodajú nejaký bezvýznamný papierik, v tomto prípade rezort pôdohospodárstva vykonal nadprácu, ktorá podľa môjho názoru hraničí až s nezákonným postupom,” hovorí Remišová a dodáva. “V lete minulého roka rezort pani ministerky Matečnej podpísal s firmou dodatok, podľa ktorého môže namiesto kaštieľa v Nitrianskych Hrnčiarovciach rekonštruovať iný kaštieľ – poľovnícky kaštieľ, bývalú školu  prírode, v obci Veľký Ďur a firma tak môže realizovať úplne iný projekt, ako bol vo výzve vybraný. Pri takomto kotrmelci ministerstva asi nikoho neprekvapí, že objekt, ktorý sa má rekonštruovať vlastní úplne iná firma, ktorej majiteľom je Peter Brath, podľa informácií v médiách bývalý pracovník SBS Bonul.” 

Remišová uviedla, že poslanci podajú podnety na Najvyšší kontrolný úrad, ako aj na Európsky úrad boja proti podvodom a budú žiadať preskúmanie konkrétnych výziev, kontrolu projektov a hodnotiaceho procesu.

“Kauza Babindol je pomníkom pána Jahnátka, žiaľ ako vidíme súčasné vedenie pokračuje v jeho šľapajach. Človek, ktorý umožnil takéto rozsiahle dotačné schémy, kde na obrovské pochybenia poukázal aj Najvyšší kontrolný úrad nemá čo hľadať vo vysokej štátnej funkcii. Pán Jahnátek je momentálne na jednom z najdôležitejších postoch v štáte – na čele regulačného úradu, ktorý má spravodlivo regulovať ceny energií pre občanov. Ako môžeme veriť, že tento úrad bude fungovať dobre, keď ministerstvo pod jeho vedením rozdeľovalo dotácie takýmto spôsobom,” pýta sa Remišová. “Vyzvala by som vládu, aby pána Jahnátka z funkcie odvolala, no podľa zákona pre takéto pochybenia v minulosti je pán Jahnátek neodvolateľný. Preto ho vyzývam, aby za to, čo sa dialo na ministerstve pôdohospodárstva pod jeho vedením sám odstúpil, pretože to dlží občanom Slovenskej republiky.”

Tieňový minister financií Eduard Heger upozornil na nehospodárne nakladanie s eurofondmi a nepomer pri ich rozdeľovaní. „Suma pre vybrané firmy z obce Babindol vyčerpala až 20% z celkového objemu, ktorý bol pridelený z výzvy. Eurofondové dotácie takéhoto prevedenia iba ničia poctivých podnikateľov, zvyšujú pocit nespravodlivosti a priestor pre korupciu,“ povedal Heger a pokračoval: „Vláda musí prestať rozdeľovať peniaze spriateleným firmám na pochybné projekty. Eurofondy sú obrovská príležitosť pre rozvoj našich regiónov. My v OĽANO chceme, aby sa využívali transparentne a aby sa investovali najmä do chudobných regiónov,“ dodal poslanec.

Ďalšie informácie o konkrétnych prepojeniach firiem, ktoré dostali ďalšie dotácie nájdete v blogu Veroniky Remišovej: https://veronikaremisova.blog.sme.sk/c/476926/kauza-babindol-skupine-sa-dari-aj-pod-novou-ministerkou.html

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program