Ďalšie zmiznutie munície je škandál najhrubšieho zrna a vážny problém pre sl. armádu

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA), považuje ďalšie zmiznutie munície z muničného skladu za vážny problém pre reputáciu slovenskej armády. Po zmiznutí munície zo skladu v Trenčíne pribudol ďalší prípad v sklade v Martine, čo dnes priznalo samotné Ministerstvo obrany SR. Ministerstvo nedokázalo prešetriť ani prvý prípad a už čelí druhému škandálu. Pýtame sa, ako je možné, že sa len tak stratí 300 tisíc kusov nábojov a navyše sa vedenie rezortu túto informáciu dozvie najskôr z médií?

Podľa poslanca Richard Vašečku patrila strata výzbroje alebo munície vždy medzi najzávažnejšie prehrešky proti vojenskej disciplíne. “Ak chýbala čo i len jedna zbraň, previnilcovi hrozili najprísnejšie tresty. V poslednom čase vychádzajú na povrch informácie o neuveriteľných množstvách chýbajúcej munície, o ďalších sa šepká. Je to škandál najhrubšieho zrna!“

Minister obrany Gajdoš by mal konečne pristúpiť k ráznemu konaniu, keďže len nedávno sľuboval vyvodenie zodpovednosti voči podriadeným. Po opakovanom zlyhaní sa zdá, že nie je schopný vyriešiť situáciu a predísť podobným škandálom, ktoré poškodzujú Ozbrojené sily SR dovnútra, ale aj smerom navonok voči partnerom v NATO. Kapitán Andrej Danko, ktorý sa verejne priznal, že v skutočnosti riadi za svojich ministrov rezorty on osobne, by mal teda zasiahnuť. Žiadame tiež dôsledné vyšetrenie prípadu, pretože existuje dôvodná obava, že táto munícia sa môže dostať do rúk aj nebezpečným osobám.

„Budem žiadať ministra obrany, aby podal vysvetlenie na mimoriadnom výbore a predstavil nám výsledky inventúry i vyšetrovania. Na základe týchto výsledkov budem apelovať na vyvodenie politickej zodpovednosti, či už súčasného ministra Gajdoša alebo predchádzajúceho Glváča,“ povedal R. Vašečka, ktorý sa dnes zúčastnil výjazdového rokovania brannobezpečnostného výboru v 5. Pluku špeciálneho určenia v Žiline spolu so štátnym tajomníkom ministerstva obrany, s nášelníkom generálneho štábu i s predsedom výboru A. Hrnkom.

Podľa získaných informácií stále prebieha vyšetrovanie, ktoré je momentálne mimo kompetencie ministerstva (vyšetruje NAKA) a pokračuje sa aj v prepočítavaní výzbroje.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program