Demokratická opozícia vyzýva ministra Gála a stranu MOST-HÍD, aby sa nepodieľali na demontáži ústavného súdu

Demokratické opozičné strany OĽANO, SaS, Sme Rodina a Spolu sa dohodli na spoločnom pozmeňujúcom návrhu k vládnemu návrhu zákona o voľbe ústavných sudcov.

Spoločný návrh spočíva vo voľbe kandidátov na ústavných sudcov 90-timi hlasmi poslancov v parlamente, vo verejnej voľbe, v cyklickej obmene zvolených ústavných sudcov inšpirovanej návrhom Via Iuris, v automatickom zániku funkcie ústavných sudcov pri dosiahnutí veku 70 rokov a v posilnení politickej nezávislosti rozhodovania ústavných sudcov.

„Napriek tomu, že minister spravodlivosti SR Gábor Gál bol pred niekoľkými dňami oslovený na rokovania o tomto spoločnom opozičnom návrhu, odmieta rokovať. Koná tak v zjavnej koordinácii s ďalšími politickými stranami vládnej koalície, najmä so stranou SMER-SD, ktorá má snahu ovládnuť Ústavný súd SR. Zdá sa, že ministrovi spravodlivosti vyhovuje zachovanie súčasného stavu, hoci vo svojich verejných vyhláseniach deklaroval pravý opak,“ vyjadril sa tieňový minister spravodlivosti Milan Vetrák.

„Vyzývame ministra Gála a stranu MOST-HÍD, aby sa nepodieľali na demontáži Ústavného súdu SR, aby sa začali sa zaoberať hroziacou krízou na tomto súde s plnou vážnosťou a aby pristúpili k rokovaniam o zmene vládnych návrhov na reformu ústavného súdnictva. Tie si totiž vyžadujú 90 hlasov poslancov v parlamente, čo sa bez dohody s demokratickou opozíciou dosiahnuť nedá,“ dodal M. Vetrák.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program