Deň, ktorý navždy zmenil svet. Uplynulo 20 rokov od útoku na Svetové obchodné centrum

Dnes uplynulo dvadsať rokov od jedného z najtragickejších dní v moderných dejinách. Práve 11. septembra 2001 zaútočili teroristi na Svetové obchodné centrum a na Pentagon.  Pri teroristických útokoch zahynulo takmer 3000 ľudí. Bol to deň, ktorý navždy zmenil svet.

„Útok bol míľnikom v boji proti terorizmu. Tento boj je ťažký. Vedeli sme, že s týmto bojom príde aj veľa obiet a urobia sa aj chyby. Treba si ich priznať a poučiť sa. Ale to neznamená, že treba v boji proti radikálom, ktorí ohrozujú našu slobodu a hodnoty, poľaviť,“ poznamenal predseda Výboru NR SR pre bezpečnosť a obranu Juraj Krúpa (OĽANO).

Nielen Spojené štáty, ale celý demokratický svet zostal ohromený útokom na demokraciu a slobodu. Demokratické krajiny si práve pri týchto útokoch uvedomili, aká krehká je prosperita a bezpečnosť, ktorú sme všetci považovali za absolútnu samozrejmosť.

„Celý demokratický svet zvýšil svoju ostražitosť a dodnes sa snažíme nájsť rovnováhu medzi osobnou slobodu a bezpečnosťou. Práve 11. september 2001 nám priniesol napríklad zníženie komfortu pri cestovaní. Je to ale správne, pretože je dôležité zabezpečiť ochranu každej krajiny a jej občanov,“ myslí si poslankyňa hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Anna Andrejuvová.

Priamo v New Yorku bola 11. septembra 2001 aj poslankyňa Monika Kozelová. Pracovala ako novinárka a tento deň považuje za dátum svojho druhého narodenia. V okolí Svetového obchodného centra sa pohybovala veľmi často. S odstupom času si spomína najmä na obrovskú vlnu spolupatričnosti a vzájomnej podpory.

„Ten deň mi dal pocit absolútnej ľudskosti. Napriek tomu, že sa New York ponoril do slzavého údolia, práve tá ľudskosť tam zostala. V ten deň som nastúpila ako dobrovoľníčka do poľnej nemocnice a pracovala som ako tlmočníčka pre slovanské jazyky. Naučilo ma to riešiť krízové situácie, pretože som ich priamo zažila,“ povedala poslankyňa Monika Kozelová (OĽANO).

Video si môžete pozrieť tu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program