Do vedenia Železníc Slovenskej republiky sa musí dostať odborník

Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) víta rozhodnutie Martina Erdössyho, ktorý sa rozhodol odstúpiť zo svojej funkcie generálneho riaditeľa ŽSR.

„Na odchod sme ho vyzvali niekoľkokrát, pretože nezvládal svoje pôsobenie. Na zlú organizáciu práce a zanedbanú údržbu koľajníc doplácali najmä cestujúci. Stav železničných tratí sa neustále zhoršuje a vedenie železníc nevie zabezpečiť ani nevyhnutné opravy. Vlaky tak musia v problémových úsekoch spomaľovať a ľudia meškajú do práce, do školy, či za rodinou. Poslednou kvapkou bol nákup zbytočných pozemkov pri Devínskej Novej Vsi za viac ako milión eur, pod ktorý sa podpísal práve p. Erdössy a pre ktorý sme podali aj trestné oznámenie,“ pripomenul pochybenia odchádzajúceho riaditeľa tieňový minister dopravy za hnutie OĽANO Ján Marosz.

Odchodom Martina Erdössyho sa však problémy na železniciach nekončia. Podľa Marosza by mal do vedenia železníc vybrať minister dopravy odborníka, ktorému sa podarí zabezpečiť bezpečnú železničnú dopravu bez zbytočných obmedzení. „Nový riaditeľ by mal okamžite zabezpečiť riadnu údržbu všetkých perspektívnych železničných tratí, predovšetkým odstrániť bodové závady s najvýznamnejším vplyvom na presnosť a spoľahlivosť železničnej osobnej dopravy, dbať na riadnu dodávku materiálu pre údržbu železničnej infraštruktúry a náhradné diely pre výhybky, obmedziť počet úradníkov ústrednej správy, odstrániť všetkých nekompetentných vedúcich funkcionárov a nahradiť ich odborníkmi. Na druhej strane je nutné významne zvýšiť platy prevádzkovým zamestnancom, ktorí nesú osobnú zodpovednosť za stav a prevádzkovanie dopravnej infraštruktúry,” vymenoval potrebné zmeny v ŽSR Ján Marosz.

V hnutí OĽANO nezabúdame ani na problémy, ktoré má štátny dopravca – Železničná spoločnosť Slovensko. „Horiace a odstavené vlaky sú dôsledkom zanedbanej údržby. Vedenie železníc zatiaľ nepredstavilo žiadne kroky, ktorými by situáciu zlepšilo. Náš dopravný tím denne pripravuje riešenia pre spoľahlivú dopravu na Slovensku,“ uzavrel tieňový minister dopravy za hnutie OĽANO Ján Marosz.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program