Dobrá správa pre Slovensko a Žilinský kraj – výstavba R3 štartuje

Zmluvu na výstavbu úseku R3 Tvrdošín – Nižná podpísali dnes (vo štvrtok) v Tvrdošíne zástupcovia Národnej diaľničnej spoločnosti a konzorcia stavebných firiem Hochtief SK, PORR a Hydroekol Dolný Kubín za účasti podpredsedu vlády a ministra financií SR Eduarda Hegera, ministra dopravy a výstavby SR Andreja Doležala a predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej. Takmer 4 a pol kilometra dlhý úsek odľahčí mesto Tvrdošín od tranzitnej dopravy, čo prispeje k zvýšeniu bezpečnosti na ceste a k zlepšeniu životných podmienok obyvateľov. Súčasťou úseku bude aj 11 mostov.

Po ukončení súťaže na dostavbu kľúčového úseku Višňové – Dubná skala, ktorého súčasťou je aj tunel Višňové, ide o ďalšiu dobrú a mimoriadne dôležitú správu pre Slovensko, a najmä Žilinský kraj.

Celá Orava netrpezlivo čaká na spustenie výstavby úseku R3 Tvrdošín – Nižná, ktorý bol dlho pripravovaný a dlho súťažený. Nakoľko tento úsek vedie paralelne s D3, nemohol byť financovaný z nenávratných finančných zdrojov, a teda jeho výstavba bola otázna. „Preto sme vďační, že vláda Igora Matoviča sa rozhodla zafinancovať výstavbu pripraveného a vysúťaženého úseku R3“, povedala županka Erika Jurinová.

Ako povedal minister financií a podpredseda vlády SR Eduard Heger, „táto dlho vytúžená cesta prinesie nielen viac bezpečnosti, ale aj viac pokoja do obydlia ľudí, ktorí dnes trpia preťaženou dopravou, a s tým spojenými kolónami, otrasmi a hlukom. Preto sme sa tu stretli, aby sme tomuto projektu dali zelenú“, dodal.

Heger ďalej poukázal na potrebu verejných investícií do rozvoja infraštruktúry. „Najmä v čase, keď súkromný sektor utlmil investície, musí prísť vláda so silnými ekonomickými stimulmi, ktoré podporia zamestnanosť a výrobu. Dnes opäť ukazujeme, že vláda Igora Matoviča to s rozvojom Slovenska myslí vážne a narozdiel od minulých garnitúr podporujeme kvalitne pripravené projekty”, zdôraznil minister financií.

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal sa ministrovi Hegerovi poďakoval za uvoľnenie finančných prostriedkov pre zhotovenie tohto úseku. Ďalej informoval, že týmto úsekom sa investície do rozvoja cestnej infraštruktúry na Orave nekončia. Medzi ďalšími prioritami sa nachádzajú úseky Nižná – Dlhá nad Oravou, resp. Dlhá nad Oravou – Sedliacka Dubová. „Tieto úseky majú platné územné rozhodnutie a určite budeme pokračovať v príprave ďalších úsekov, ale s rešpektovaním harmonogramu a zoznamu priorít“, dodal minister Doležal.

Nový viac ako štvorkilometrový úsek rýchlostnej cesty by mal vodičom začať slúžiť v roku 2023, pričom s prípravnými prácami sa začne v najbližších dňoch.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program