Doprava na severe Slovenska sa ďalej skvalitňuje, nový most v Trstenej je oficiálne otvorený

Za účasti predstaviteľov Národnej rady SR, miestnej samosprávy a Slovenskej správy ciest (SSC), bol dnes v Trstenej slávnostne odovzdaný do užívania nový most ponad rieku Oravicu. Výstavbe predchádzalo zatvorenie starého mosta kvôli havarijnému stavu v októbri 2019 a jeho následné zrútenie v marci 2020.

„Som veľmi rada, že sa túto stavbu podarilo zrealizovať rýchlo a kvalitne, signalizuje to systémové zefektívnenie budovania cestnej infraštruktúry v poslednom období. Podľa zhotoviteľa by mal most pri kvalitnej údržbe obyvateľom slúžiť 100 rokov,“ vyhlásila predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Pripomína tiež úspešné pripomienkovanie harmonogramu výstavby ciest, o ktorom prednedávnom rokovala vláda. „Po ťažkých rokovaniach sa do prvej desiatky plánovaných priorít dostavby cestnej infraštruktúry dostali všetky chýbajúce úseky D1 a D3 na území Žilinského kraja, ktoré sú nevyhnutné na napojenie Slovenska na európsku dopravnú sieť,“ doplnila županka. Podľa schváleného materiálu prebehne dostavba chýbajúcich úsekov diaľnice D3 na Kysuciach, ktorá významne odľahčí cestu I/11. Tá sa radí medzi najvyťaženejšie cesty prvej triedy na Slovensku.

O naliehavosti nielen vybudovania mostu v Trstenej, ale celkovo infraštruktúry na Orave, intenzívne presviedčal rezort dopravy poslanec Milan Kuriak (OĽANO). „Chcem sa poďakovať pánovi ministrovi dopravy, generálnemu riaditeľstvu SSC, ako aj pánovi riaditeľovi SSC v Žiline za to, že vnímajú potreby regiónov a nevyhnutnosť realizácie ďalších projektov pre rozvoj Oravy. Rovnako tiež chcem oceniťvýbornú spoluprácu s pani primátorkou Trstenej. Po spustení výstavby úseku R3 Tvrdošín – Nižná a pokračovaní v projektovaní ďalších úsekov R3 ide v krátkom čase o ďalšiu fantastickú správu. Veľkú zásluhu na týchto projektoch majú samozrejme minister financií a predseda vlády, ktorí dali súhlas na uvoľnenie finančných zdrojov. Verím, že v spolupráci so samosprávami a inštitúciami budeme ďalej našim spoluobčanom skvalitňovať život, verejná služba nás totiž k tomu zaväzuje,“ dodal Milan Kuriak. Tiež pripomenul, že pre ďalší rozvoj je nevyhnutné budovanie kanalizácie vo viacerých oravských obciach. „Rokovania o takýchto investičných zámeroch stále prebiehajú, verím, že už čoskoro budeme môcť Oravčanom zvestovať ďalšiu radostnú novinu,“ uzavrel.

Video z otvorenia si môžete pozrieť tu.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program