Dotácie cestovnej kancelárii na vyučovanie o holokauste je len ďalším prejavom neschopnosti vedenia rezortu školstva

Eurofondový škandál na vedu a výskum stále nie je vyriešený a už sa objavujú ďalšie dotácie a pochybnosti o zmysluplnosti výziev, tentokrát v Operačnom programe Ľudské zdroje. Výzva, z ktorej bol financovaný projekt na vytvorenie vzdelávacieho programu a študijných materiálov k problematike holokaustu, bola zameraná na celoživotné vzdelávanie. „Celoživotné vzdelávanie by malo slúžiť na to, aby sme poskytli ľuďom priestor na ďalšie zdokonaľovanie, preškolenie, získanie nových kvalifikácií, aby mohli úspešne pôsobiť na pracovnom trhu a dostať nové príležitosti. Je to veľmi účinný nástroj, ako budovať ľudský kapitál a potenciál na Slovensku. Vedenie rezortu školstva však vyhlásilo výzvu bez toho, aby si stanovilo priority v celoživotnom vzdelávaní a určilo, ktoré kompetencie je potrebné v 21. storočí na Slovensku rozvíjať,“ vyjadrila sa k danej výzve predsedníčka poslaneckého klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Veronika Remišová. Takisto upozornila, že bez celkovej koncepcie sa potom stane, že ministerstvo podporí projekt, ktorého odborné zázemie vyvoláva pochybnosti.

K danému projektu sa vyjadril aj  tieňový minister školstva Miroslav Sopko s tým, že „je zarážajúce, akým spôsobom reagovalo na zverejnenie týchto informácii ministerstvo školstva, s tým, že všetko je v poriadku. Tento projekt bol zameraný na holokaust a tak dôležitú tému by malo ministerstvo posudzovať veľmi dôsledne a zvažovať komu zverí tvorbu obsahu a vykonávanie aktivít. Nie je nič horšie, ako keď dôležité témy v spoločnosti necháme v rukách amatérov.“

Remišová poukázala na to, že medzi úspešnými žiadateľmi je napríklad spoločnosť aj spoločnosť Centire s. r. o., známa škandálom na ministerstve kultúryProjekt má vytvoriť obsahy vzdelávacích programov a realizovať vzdelávacie programy v praxi, no je otázne, nakoľko má tento projekt praktické využitie pre používateľov. Remišová spochybnila nastavené kritériá výzvy a zdôraznila, že výzve neuspelo 124 žiadateľov, medzi nimi aj stredné odborné školy, gymnáziá, dokonca tri univerzity, ale takisto napríklad aj Slovenský zväz ľadového hokeja alebo Slovenský zväz hádzanej.

Andrej Danko pred týždňom vyhlásil vojnu Kotlebovi. Jediný známy výsledok tejto takzvanej vojny je, že jeho ministerka dáva peniaze na školenia o holokauste cestovnej kancelárií, kde má školenia viesť lesník. Cestovnej kancelárii samozrejme nemôžeme vyčítať podanie prihlášky, chyba je najmä v nastavení a kritériách výzvy zo strany vedenia rezortu školstva. Takto si koncepčné vzdelávanie na Slovensku nepredstavujeme. Peniaze, ktoré by mali slúžiť na rozvoj ľudí sa Slovensku, táto vláda vyhadzuje na zle pripravené výzvy, z ktorých financuje nezmyslené alebo neodborné projekty. Je to škoda, pretože najväčším bohatstvom Slovenska sú ľudia a to, čo premrháme dnes, bude chýbať budúcim generáciám,“ uzavrela Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program