Ekoiuventa sa tento rok neotvorí, peňazí na pôžičky pre študentov je stále menej a menej

Dnes sa uskutočnila 4. schôdza výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Na výbore poslanci okrem iného diskutovali aj o súčasnom stave a sprístupnení areálu Ekoiuventy. Podpredsedníčka výboru Veronika Remišová (OĽANO-NOVA) žiadala od ministra školstva verejný prísľub, že areál nebude predaný a bude spoločne s bazénom sprístupnený verejnosti.

„Pán minister nám oznámil, že túto sezónu sa, žiaľ, areál Ekoiuventy, ani vonkajší bazén nepodarí sprístupniť. Na výbore som žiadala od pána ministra verejný prísľub, že verejnosť sa nemusí obávať, že tento areál získajú developeri, ako aj verejný prísľub, že budúce leto už areál s bazénom bude fungovať a bude sprístupnený širokej verejnosti. Bola by veľká škoda, keby areál, ktorý v minulosti slúžil mládeži, chátral a nakoniec sa predal ako prebytočný majetok,“ uviedla podpredsedníčka výboru Veronika Remišová (OĽANO-NOVA) a dodala, že „takto sa to často dialo v minulosti. Verejný majetok sa nechal spustnúť a nakoniec sa vyhlásilo, že nie sú peniaze na jeho rekonštrukciu a majetok sa predal. Preto som veľmi rada, že pán minister tento verejný prísľub dal a sľúbil, že ministerstvo pracuje aj na vyriešení otázky prístupovej cesty a verejnoprospešného využitia areálu.“

Ministerstvo školstva uviedlo, že bazén nespĺňa hygienické požiadavky a navrhuje postavenie nového bazéna, čo by podľa predbežného odhadu stálo okolo 100 000 eur.

Výbor takisto riešil aj výročnú správu za rok 2015 Fondu na podporu vzdelávania. Poslankyňa Veronika Remišová je znepokojená tým, že počet uspokojených žiadostí o pôžičky je stále nižší. Na porovnanie, na pôžičky pre študentov bolo v akademickom roku 2014/2015 vyčlenených v rozpočte fondu 4,6 mil. eur (2 008 schválených žiadostí o pôžičku), no v roku 2015/2016 táto suma klesla na 3,5 mil. eur (1 482 schválených žiadostí). Celková hodnota doručených žiadostí v školskom roku 2015/2016 bola 11 646 690 eur, no celková hodnota schválených pôžičiek bola len 5 792 900 eur.

„Záujem študentov o pôžičky dlhodobo prevyšuje kapacity fondu. Je to škoda, pretože mnoho nadaných študentov, najmä z mnohodetných rodín, má problém financovať svoje štúdium. Podpora sociálne slabých študentov zo strany štátu je katastrofálna. Pán premiér v sociálnom balíčku pred voľbami síce sľúbil rekonštrukciu internátov, no na systematickú podporu študentov sa zabúda. Vzhľadom na záujem študentov navrhujeme radikálne zvýšiť prostriedky na pôžičky pre študentov aj pedagógov. Navýšenie pôžičiek pre pedagógov je o to dôležitejšie, že vláda predkladá na najbližšiu schôdzu Národnej rady návrh o smiešne 6-percentné zvýšenie platových taríf pedagogických a odborných zamestnancov. Keď pán Fico nenašiel peniaze na zásadné zvýšenie platov, tak dajme pedagógom aspoň možnosť pôžičiek za zvýhodnené úroky, čo im pomôže prekonať ťažké obdobie,“ uviedla Remišová. Takisto dodala, že dúfa, že sa podarí fondu vymôcť neoprávnene vyplatené odmeny dvanástim členom dozornej rady v rokoch 2010 a 2011 v celkovej sume 63 981 eur. Prípady sú ešte na súdoch, okresný súd väčšinou nároky fondu zamietol, v jednom z konaní je podaná aj ústavná sťažnosť.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program