Erika Jurinová a Jozef Viskupič sa vzdali poslaneckých mandátov

Na miesta odchádzajúcich poslancov nastúpia Elena Červeňáková a Natália Milanová. Hnutie OĽANO na najbližšej schôdzi predloží návrh zákona, ktorého cieľom je zakázať výkon dvoch významných funkcií naraz.

Podľa Jozefa Viskupiča je rozhodnutie vzdať sa poslaneckého mandátu dôkazom plnenia sľubov, ktoré dali svojim voličom. „Po mesiaci vo funkcii županov a zároveň aj poslancov NR SR môžeme len potvrdiť to, čo hovoríme a snažíme sa presadzovať už dlhodobo. A síce to, že ak chce niekto vykonávať takú náročnú prácu, akou je pozícia predsedu samosprávneho kraja, nemôže sedieť na dvoch stoličkách. Ak to niekto robí, s kľudom v hlase môžem povedať, že jednu z týchto funkcií nevykonáva na sto percent, alebo obe robí len na päťdesiat percent,” uviedol Viskupič a pokračoval: „Preto by som aj touto cestou chcel vyzvať nášho kolegu Jaroslava Bašku, ktorý ostane ako jediný župan aj poslancom NR SR, aby zvážil svoje rozhodnutie a v úcte k obyvateľom Trenčianskeho samosprávneho kraja sa pridal k nášmu kroku a venoval sa na sto percent tejto náročnej a zodpovednej práci, ktorá si vyžaduje úplne celého človeka na plný úväzok,” dodal predseda TTSK Jozef Viskupič.

Županka ŽSK Erika Jurinová uviedla, že počas siedmych rokov v parlamente sa spolu s Jozefom Viskupičom podpísali pod mnohé návrhy zákonov, ktoré reálne zlepšili, alebo mohli zlepšiť situáciu ľudí žijúcich na Slovensku. „Za našimi zákonmi bol kopec roboty, premýšľania a diskusií s právnikmi či odbornou verejnosťou na konferenciách. Drvivú väčšinu našich zákonov však naši kolegovia – poslanci zo Smeru, Mostu-Híd či SNS nepodporili. Nepomohli a nezjednodušili tak ľuďom život len kvôli tomu, že dobrý zákon predložilo opozičné politické hnutie. V nás však stále ostáva viera a nádej, že aj keď naše zákony zatiaľ neprešli, v blízkej budúcnosti po nástupe novej vlády sa uvedú do praxe,” povedala Jurinová a pokračovala: „Tak, ako sme vykonávali prácu poslancov na sto percent, budeme vykonávať aj funkcie županov. Sme stále otvorení podnetom zo strany občanov a naďalej budeme spolupracovať s poslancami z hnutia OĽANO na dobrých zákonoch pre zlepšenie života ľudí nie len v Žilinskom a Trnavskom samosprávnom kraji, ale na celom Slovensku,” dodala Erika Jurinová.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Richard Vašečka sa poďakoval odchádzajúcim poslancom, ktorí si podľa neho poctivo vykonávali poslanecký mandát. „Odviedli obrovský kus roboty pre Slovensko. Naše hnutie je hrdé, že malo tú česť spolupracovať s takýmito aktívnymi a svedomitými ľuďmi, ktorým vždy išlo o ľudí a bojovali za lepšie Slovensko. V počte podaných návrhov zákonov  Erika Jurinová a Jozef Viskupič pravidelne v každom roku skončili na popredných miestach. Rovnako ako aj v počte interpelácií, procedurálnych či pozmeňovacích návrhov. Aj tento fakt je jasným dôkazom toho, že poslanecké lavice opúšťajú mimoriadne kvalitní členovia a aktívni poslanci, ktorí boli pre OĽANO a pre celý parlament veľkým prínosom,” povedal Vašečka a predstavil náhradníkov, ktorí nastúpia na miesta odchádzajúcich poslancov. „Novou poslankyňou bude Elena Červeňáková, ktorá doteraz pôsobila ako zdravotná sestra, bude teda prvou zástupkyňou zdravotných sestier v parlamente a posilní náš kvalitný zdravotnícky tím zložený z lekárov Alana Suchánka a Mareka Krajčího. Druhou novou poslankyňou bude Natália Milanová, ktorá sa bude zaoberať najmä otázkami kultúry a školstva.”

Richard Vašečka na záver dodal, že spolu s podpredsedom poslaneckého klubu Eduardom Hegerom na najbližšej schôdzi predložia návrh zákona, ktorého cieľom je zakázať výkon dvoch exekutívnych funkcií naraz. „Dnešné dobrovoľné konanie Eriky Jurinovej a Jozefa Viskupiča musí byť čo najskôr uzákonené,” dodal Vašečka.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program