Fico s Pellegrinim neušetrili od klientelizmu a netransparentnosti ani šport

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) dnes konštatoval netransparentné prideľovanie finančných prostriedkov na podporu športu z rezervy premiéra Petra Pellegriniho.

„Fico s Pellegrinim neušetrili od klientelizmu a netransparentnosti ani šport. Žiaľ, nejde len o toto zistenie NKÚ. Politika predošlých vlád celkovo viedla k tomu, že športová infraštruktúra má dnes investičný dlh odhadom vo výške 1 miliardy eur a približne 40 percent škôl nemá svoje telocvične. Úrad splnomocnenca vlády pre mládež a šport dnes v spolupráci s ministerstvom školstva analyzuje tento tristný stav a verím, že už v najbližšom čase budeme môcť informovať o výzve, z ktorej budú môcť školy čerpať finančné prostriedky. Rovnako zefektívňujeme Fond na podporu športu. Jeho 11-členná správna rada dnes posudzuje podporu rôznych projektov podľa naliehavosti a na základe analýz. Zaviedli sme teda poriadok do systému, v ktorom bývalé vlády rozdávali peniaze mirnix-dirnix podľa toho, kto si čo vyloboval,“ vyhlásil Karol Kučera, splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport a poslanec hnutia OĽANO.

Klientelizmus predstaviteľov bývalých vlád kritizuje aj bývalý vrcholový športovec a súčasný poslanec NR SR Richard Nemec (OĽANO). „Politika ‘našich ľudí’ bola do očí bijúca vo všetkých okresoch. Starostovia za Smer boli systematicky zvýhodňovaní oproti iným a často boli podporované zbytočné a neúčelné projekty na úkor lokalít s chátrajúcimi športoviskami. Aj preto naša vláda postupne zavádza v systéme financovania športu poriadok, aby peniaze smerovali do budovania telovýchovnej infraštruktúry, na rozvoj pohybu našich detí na školách a profesionálnym športovcom,“ zdôraznil Nemec.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program