Fico sľuboval zjednodušenie podmienok podnikateľom a živnostníkom, riešenie však jeho poslanci zamietli

Poslancom hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) v parlamente neprešiel návrh novely zákona o tvorbe právnych predpisov, ktorý mohol výrazne pomôcť podnikateľom formou zlepšenia podnikateľského prostredia. Všetky zákony týkajúce sa podnikateľského prostredia by mali účinnosť dvakrát v roku – buď od 1. januára, alebo od 1. júla.

Dnes podnikatelia zápasia s náročným prostredím. Okrem veľkých zahraničných investorov sú tu aj mnohí malí a strední podnikatelia – zamestnávatelia. Dokonca tvoria 99,9% trhu a vytvárajú takmer 74 percent aktívnej pracovnej sily. „Práve tým by navrhovaný zákon výrazne pomohol, keďže oni oveľa ťažšie bojujú s rôznymi byrokratickými prekážkami a často sa meniacim prostredím. Práve zlepšenie podnikateľského prostredia im napomôže ešte viac uspieť na európskom trhu – čo je ešte stále našou slabinou,” tvrdí tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger.

„Cieľom bol spokojný občan. Ten je spokojný vtedy, keď má dobrú prácu. Na to je však potrebné, aby mal dobré pracovné podmienky, a tie teda musia mať aj zamestnávatelia. To sa samozrejme týka aj podnikateľov. Je to nevyhnutné, ak má Slovensko byť konkurencieschopné. Sme totiž závislí na exporte, sme otvorená ekonomika, o to viac je dôležité, aby podnikateľské prostredie vytváralo dobré podmienky pre rozvoj firiem,” doplnil E. Heger.

Čo sa týka nárastu regulácie a podceňovania jeho dopadu vládou, za všetko hovoria čísla. Prvá Vláda R. Fica sa v roku 2007 zaviazala do roku 2012 znížiť administratívnu záťaž o 25%. Skutočnosť však bola taká, že oproti pôvodnému stavu bola záťaž v roku 2012 ešte o 11% vyššia. Medzi rokmi 2007-2017 (kumulatívne) bolo identifikovaných 1812 regulačných povinností z toho 414 v Zákonníku práce. Od roku 2007 počet neustále rástol. Počas vlády I. Radičovej (od 8. júla 2010 do 4. apríla 2012) došlo k spomaleniu trendu a po jej páde sa opäť pridal plyn… Toto všetko má obrovský dopad na podnikateľov.

„Aj združenie podnikateľov Slovenska tvrdí, že kroky zodpovedných ministerstiev nedokázali zabrániť dlhodobému zhoršovaniu rámca pre podnikanie u nás,” pokračuje Eduard Heger. „Vyše 90 percent tejto záťaže generuje regulačná činnosť štyroch ministerstiev – ministerstva financií, práce, zdravotníctva a hospodárstva. Najvyšší podiel, až 65 percent, má ministerstvo financií. Podnikateľ strávi papierovaním podľa INESS 164 hodín a vykonanie 78 administratívnych úkonov ho stojí 1651 eur ročne. Ak svoju firmu ešte len zakladá, musí prirátať ďalších 36,5 hodín na 33 úkonov.”

Ďalšie dôležité čísla: Podľa INESS v období rokov 2012 – 2017, teda za druhej Ficovej vlády vrátane súčasnej koalície, nadobudlo účinnosť až 1053 novelizácií zákonov. Z toho bolo k 1. januáru – tak ako navrhovalo hnutie OĽANO – novelizovaných len 368 (35 %) zákonov a k inému dátumu až 685 (65 %) zákonov. “Podnikateľ sa ale potrebuje venovať svojej práci a nie čítať zmeny v zákonoch pomaly ako dennú tlač,” poznamenal E. Heger.

Medzi najčastejšie novelizované zákony, vzhľadom k dĺžke účinnosti, sa zaradili práve tie, s ktorými prichádza do každodenného styku každý podnikateľ: zákon o sociálnom poistení, zákon o dani z príjmov a zákon o živnostenskom podnikaní. V spomínanom období 2012 – 2017 priemere boli novelizované v priemere každé dva mesiace, každý viac ako 30-krát. Pre väčšinu podnikateľov je najlepšie, ak sa zákon mení k 1. januáru. V takom prípade nemusia meniť nastavené procesy v priebehu roka a napríklad účtovať podľa dvoch rôznych pravidiel.

Podľa predsedu OĽANO Igora Matoviča nasľuboval Fico s jeho zlepencom všetkým možným všetko možné. „Konkrétne podnikateľom a živnostníkom sľúbil v roku 2012, ale aj 2006, že im zjednoduší prostredie. Regulácia je administratívna záťaž, a keď je tej regulácie príliš veľa, už je to buzerácia. Fico nielenže nič neznížil, ale ešte to podnikateľom sťažil. Keď idete u nás do podnikania, riešite 1 700 rôznych predpisov, ktoré musíte splniť. Stačí jedna chyba a podnikateľ hneď dostane buchnát od úradu. Podnikal som dvadsať rokov a obdivujem každého, kto podniká aj napriek všetkým týmto polenám pod nohami od Fica a jeho bandy. Páni, ktorí podporujú len zákony, ktoré pomáhajú ich peňaženkám, tento návrh nepodporili. Nepomohli ľuďom, aby sa mali lepšie. Budeme ho predkladať opakovane.”

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program