Hazard v Bratislave: 24 hodín do kľúčového hlasovania

Bratislava je len krok od kľúčového (zajtrajšieho) hlasovania o tom, či hlavné mesto bude zamorené stovkami herní alebo nie. Minulý rok, keď z Bratislavského magistrátu zmizlo 3 039 hárkov s vyzbieranými podpismi od ľudí sa už zdalo, že celú petíciu a prácu stoviek dobrovoľníkov sa podarilo ľuďom so zlými úmyslami zmariť.

„Drzosť ľudí, ktorí sa takýmto spôsobom snažia za zachovanie hazardu nemá hraníc. Preto sme spolu s kolegami podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Žiaľ, pred niekoľkými dňami sme od polície dostali uznesenie o odmietnutí trestného oznámenia,“ poznamenala poslankyňa za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Veronika Remišová, ktorá je – rovnako ako kolegovia z poslaneckého klubu hnutia Gábor Grendel a Ján Budaj – aj poslankyňou bratislavského mestského zastupiteľstva.

Ako jeden z dôvodov vyšetrovateľ uviedol, že ukradnutím 3 039 listov papiera nebola spôsobená škoda 266 eur. „Škodu teda polícia určovala podľa ceny použitého kancelárskeho papiera. Za každým hárkom však boli hodiny a hodiny práce dobrovoľníkov, a preto nás mrzí, že polícia si nedala námahu, aby páchateľa odhalila. Pritom hárky boli uložené priamo v kancelárii na úrade magistrátu. Občania si svoju úlohu v Bratislave splnili a jasne vyjadrili svoj názor, že herne v hlavnom meste nechcú. Teraz sú na rade mestskí poslanci a pevne veríme, že budú rešpektovať vôľu obyvateľov tohto mesta,“ doplnila V. Remišová.

Poslanec Gábor Grendel poznamenal, že štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom volených zástupcov. „V mestskom zastupiteľstve sme volenými zástupcami my. 136 tisíc Bratislavčanov nás prostredníctvom petície požiadalo, aby sme úplne zrušili hazard. Ale musíme sa rozhodnúť: Budeme počúvať ľudí, alebo budeme ich hlas ignorovať? Som presvedčený o tom, že ak budeme hlas ľudí ignorovať, nabudúce si volia takých zástupcov, ktorí ponúkajú radikálne riešenia. Ja som hrdý na to, že v mestskom zastupiteľstve nemáme žiadnych radikálov a budem sa snažiť pri výkone mandátu mestského poslanca správať tak, aby to tak aj zostalo. Som presvedčený, že ak nás 136 tisíc Bratislavčanov požiadalo o úplné zrušenie hazardu, je našou povinnosťou ich hlas vypočuť.“

Poslanec Ján Budaj na margo ukradnutých petičných hárkov poznamenal, že keď u nás najbližšie niekto vykradne banku a bude mať číslo na ministra, tak sa ukáže, že zlodej vlastne neukradol bankovky, ale len krabicu papiera a tá nemá hodnotu 266 eur… „Som presvedčený, že poslanci zajtra vyhovejú petícii. Hoci aj táto bola krok od zmarenia, museli sme kvôli nej meniť zákon v parlamente. Vyzývam primátora Nesrovnala, aby prijal zodpovednosť za zmiznuté hárky, ktoré ohrozili realizáciu petície. Nech prijme osobné konzekvencie, aj konzekvencie na svojom úrade. Polícia to vyšetruje ako stratu bezcenného papiera, primátor tvrdí, že to mal niekde pod vešiakom a nevie, kam to zmizlo… Je to urážka občianstva i priamej demokracie. Zodpovední ľudia musia byť potrestaní.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program