Hnutie OĽANO si na rôznych miestach pripomenulo pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Predstavitelia hnutia OĽANO si dnes vo Veľkej Mači a na Námestí SNP v Bratislave pripomenuli pamiatku zavraždených J. Kuciaka a M. Kušnírovej.

„Nikdy nezabudneme na odkaz odvahy a obety, ktorú táto mladá dvojica priniesla. Zniesol ich zo sveta zločinecký systém, proti ktorému naše hnutie zo všetkých síl dlhodobo bojuje. Hoci sme urobili sme s najlepším vedomím a svedomím všetko, aby sme rozviazali ruky spravodlivosti, tento boj zďaleka nie je vyhratý. Urobíme všetko pre to, aby odkaz Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zostal nažive. Nezabúdajme na nich a nepripomínajme si ich len na výročia,” vyhlásil predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš.

„Slovensko sa nesmie vrátiť do čias, kedy vplyvní ľudia rozhodovali, kto bude žiť a kto nie, kto bude písať a kto má ako písať. Do času kedy boli novinári sledovaní a rozsudky sa predávali za kabelky,“ povedal Milan Potocký, poslanec hnutia a člen mediálneho výboru parlamentu.

Líder hnutia Igor Matovič vyzdvihol prístup zavraždeného novinára, ktorý kládol dôraz na prácu s overiteľnými faktami. „Pravda. Toto jedno slovo charakterizuje Jána Kuciaka. Bola to jeho nekonečná láska k pravde prejavená v tom, že všetky svoje odhalenia staval len na faktoch, dátach a reálnych zisteniach. V jeho článkoch nenájdete žiadne lži a manipulácie. Myslím si, že je priestor aj na to opýtať sa, či sa slovenské média vydali cestou Jána Kuciaka, či sú ich články postavené len na faktoch – bez klamstiev či manipulácií. Slovensko, bohužiaľ, kraľuje rebríčkom vo viere v konšpirácie. Aj preto, lebo čitatelia v článkoch pravdu nenachádzajú a klonia sa k ‘alternatívnej’ pravde,“ zdôraznil I. Matovič.

Podľa Matoviča sú vinníkmi tejto vraždy politici, ktorí na Slovensku vytvárali korupčné prostredie a dávali priestor zločinu. „Vytvorili megastroj korupcie, ktorý Ján Kuciak rozoberal po šróbikoch. Robert Fico a Peter Pellegrini. Títo dvaja ľudia stvorili tento systém, ktorý Kočnerovi umožnil si myslieť, že môže rozhodovať o živote a smrti novinára. Dnes ma veľmi mrzí, že mnohí novinári a politici zrádzajú odkaz Jána Kuciaka a legitimizujú Petra Pellegriniho tým, že sa tvária, akoby to nebol poskok Roberta Fica a akoby nevedel o všetkých podvodoch, ktoré spoločne páchali,” dodal Matovič s tým, že hnutie OĽANO nikdy nepôjde do akejkoľvek spolupráce so stranami Smer Roberta Fica alebo Hlas-SD Petra Pellegriniho. „Vyzývam všetky demokraticky zmýšľajúce strany, aby vylúčili zo spolupráce aj premaľovaný Smer, ktorý je spoluzodpovedný za vraždu Jána Kuciaka,“ uzavrel líder hnutia.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program