Igor Matovič: Ľudia zodvihli hlavy a urobili tichú revolúciu

Líder hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič poďakoval všetkým ľuďom, ktorí v sobotu prišli voliť, podľa neho tak dali Slovensku opäť nádej. „Od nášho vstupu do politiky pred siedmymi rokmi sme od politických súperov počúvali samé posmešky a neustále ponižovanie. Avšak v každých voľbách, ktorých sme sa zúčastnili, sme dosiahli lepší výsledok, než ktokoľvek očakával,“ uviedol Matovič a pokračoval: „Výnimkou neboli ani tieto voľby do VÚC. Opäť sme dosiahli prekvapivý výsledok, ale zároveň jedným dychom dodávam, že ho berieme s veľmi veľkou pokorou a zodpovednosťou. Tento výsledok je predovšetkým výsledkom dôvery ľudí, ktorí do nás vložili nádej. Ľudia zodvihli hlavy a urobili tichú revolúciu. Spojenie síl ukázalo, že to bolo dobré rozhodnutie,“ povedal Matovič a doplnil, že v troch krajoch, v ktorých nominovalo kandidáta na župana OĽANO, boli všetci traja kandidáti zvolení. „Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti v týchto voľbách definitívne dospelo,“ dodal Igor Matovič.

Novozvolená županka Žilinského kraja Erika Jurinová uviedla, že jej ambíciou je spájanie ľudí. „Chceme zo Žilinského kraja urobiť súdržný celok. Verím, že tak, ako sme tú súdržnosť nastavili v týchto voľbách, bude to fungovať aj naďalej. Župy sú veľmi vzdialené ľuďom. Chceme, aby sa región stal lepším pre ľudí aj preto, že župa sa o nich zaujíma a že bude robiť veci transparentne,“ povedala Jurinová, podľa ktorej aj počet jej hlasov vo voľbách dokazuje, že ľudia chceli zmenu. „Pripravili sme takú alternatívu, ktorú boli ľudia ochotní akceptovať,“ doplnila Erika Jurinová.

Ján Budal sa vyjadril, že začala zmena zdola. „Hnutie OĽANO dosiahlo nečakane dobrý výsledok, to znamená, že slovenská verejnosť si praje výraznú zmenu smerom k politikom, ktorí nebudú náchylní ku korupcii, ktorí budú otvorení, ktorým sa budú môcť pozerať na prsty,“ uvedol Budaj a pokračoval: „O rok budú komunálne voľby. Chcel by som, aby sme spoločne s hnutím OĽANO a s hnutím NOVA postavili niekoľko tisíc kandidátov, ktorí prerežú tradíciu korupcie, ktorá sa zahniezdila aj v regiónoch. V župách občania ukázali, že si prajú férových ľudí,“ dodal Budaj.

Víťaz župných volieb v Trnavskom kraji Jozef Viskupič uviedol, že Igor Matovič spojil autentickú a silnú alternatívu, čo bola z jeho pohľadu jedna z požiadaviek ľudí, vďaka ktorej ľudia prišli vo vyššom počte k voľbám a vyjadrili podporu protikorupčnej alternatíve. „Druhou základnou požiadavkou ľudí bolo, aby sme mali víziu. Ukázali sme, že ju máme. V regiónoch máme ľudí, ktorí nás vedia podporiť a na ktorých sa môžeme obrátiť. Dali sme ľuďom záväzok, ktorý v Trnavskom kraji znie „spolu tvoríme kraj“. Chcem zotrieť rozdiely medzi tými ľuďmi, ktorí volili mňa a tými, ktorí ma nevolili a chcel by som sa stať dobrým, zodpovedným a transparentným županom pre ľudí, ktorí v Trnavskom kraji žijú,“ povedal Viskupič a doplnil: „Začína sa práca na tom, aby nám ľudia videli na prsty, aby sa neviditeľný úrad stal viditeľným a pracujúcim pre ľudí v Trnavskom kraji.“

Podľa Gábora Grendela vyslali voliči jasný signál, že ľudia nie sú ovce. „Už v minulých parlamentných voľbách ľudia vyjadrili túžbu po zmene, ktorá neprišla len kvôli zákulisným dohodám niektorých politických strán. V župných voľbách dali ľudia jednoznačne týmto zákulisným hráčom najavo, že už stačilo,“ povedal Grendel a pokračoval: „Voľby ukázali, že opozícia je pre ľudí alternatívou. Ľudia odkázali Andrejovi Dankovi, že nerozhoduje o tom, ktorá strana alebo kandidáti sú pre ľudí prijateľní, koľko členov musí mať politická strana na to, aby získala župana, ale že o tom všetkom rozhodujú oni.“

Podľa Veroniky Remišovej sa Robert Fico predvolebnými vyjadreniami snažil naznačiť, že ak nebudú zvolení župani z vládnej strany, budú problémy. „Vyzývam Roberta Fica, aby nekládol novozvoleným županom polená pod nohy. Sú to čestní, šikovní a schopní ľudia, oni si s tým nejako poradia. Polená pod nohy nebude totiž hádzať novým županom, ale samotným ľuďom v krajoch, ktorí si to nezaslúžia,“ povedala Remišová, podľa ktorej ľudia, ktorých do volieb postavili, nešli do toho preto, aby robili kšefty alebo získali teplé miesta. „Títo ľudia išli do volieb z presvedčenia, pretože chcú niečo pre kraj a pre ľudí urobiť. Ak nebudú prosperovať naše regióny, nebude prosperovať ani Slovensko. V hnutí budeme našim županom zo všetkých síl pomáhať, aby sa im podarilo naplniť víziu v kraji,“ uzavrela Veronika Remišová.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program