Igor Matovič sa vzdal kandidatúry v prospech Róma Petra Polláka

S veľkou pravdepodobnosťou budú o týždeň v pondelok titulky európskych denníkov hlásať, že na Slovensku vyhrala voľby fašistická strana. Za tejto situácie existuje podľa Igora Matoviča len jediná odpoveď, ktorá môže obraz fašistického Slovenska v Európe zvrátiť. Preto sa predseda hnutia OĽANO Igor Matovič vzdal svojej kandidatúry v prospech trojky na kandidátke – Róma Petra Polláka. „Doba je mimoriadne vážna a mali by sme byť schopní robiť odvážne rozhodnutia. Odvážny krok, ktorý v tejto chvíli chcem urobiť ja, je to, že odstupujem z kandidátky a prosím všetkých voličov, ktorí mi chceli dať krúžok, aby krúžkovali Petra Polláka, lebo je to tá najlepšia odpoveď extrémizmu,“vysvetlil Igor Matovič.

Uvedomujem si, že tento krok nemusia niektorí voliči hnutia OĽANO prijať s porozumením a môže spôsobiť nižší výsledok hnutia vo voľbách. Napriek tomu si za rozhodnutím stojí: “V politike môžete prežiť dlhé roky bez akejkoľvek újmy, keď budete robiť len populárne kroky. Avšak, keď vám nejde len o vlastný záujem, ale aj záujem celku, musíte niekedy urobiť aj správne rozhodnutie, hoci nemusí byť populárne.”

Svoj postup odôvodnil aj tým, že po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR, mnohí poctiví Rómovia na Slovensku žijú v strachu a cítia sa ponížení. Veľmi citlivo vnímajú, že Najvyšší súd dal okrúhlu pečiatku pod názor, že politik môže beztrestne hovoriť o Rómoch ako menejcennej rase. Preto chce aj týmto gestom ukázať Rómom samotných, že ich Slovensko nehodilo cez palubu a záleží nám na nich.

Postaviť fašistom zoči-voči odvážneho Róma, ktorý to podľa nemal v živote nikdy jednoduché, je najlepšia odpoveď. „Peter sa narodil a vyrastal v osade, každý deň mu niekto hovoril, že je menejcenný človek a napriek tomu sa svojmu osudu postavil. Vyštudoval vysokú školu, dnes na vysokej škole učí a študenti ho majú radi. Myslím si, že toto je správna odpoveď v situácii, ktorá nám reálne hrozí. Budem hrdý, ak sa z neho stane prvý rómsky europoslanec za Slovensko v dejinách,“ dodal I. Matovič.

Peter Pollák, ktorý od svojho odchodu z Národnej rady zorganizoval bez akejkoľvek podpory medzi stredoškolákmi takmer 300 diskusií o extrémizme a fašizme, ocenil rozhodnutie predsedu hnutia OĽANO.„Veľmi si vážim toto silné gesto voči mne a Rómom na Slovensku od Igora Matoviča. Ak mi ľudia prejavia dôveru a získam mandát europoslanca, tak budem robiť všetko pre to, aby som hájil záujmy všetkých ľudí na Slovensku, bez ohľadu na to, ktorej sú národnosti,“zdôraznil P. Pollák.

Na záver Matovič vyzval, aby ľudia išli voliť a v prípade, že nevedia podporiť hnutie OĽANO, podporili iné strany, ktorých cieľom nie je náš spoločný európsky dom búrať, ale opraviť a chrániť.

Kto je Peter Pollák 

Pochádza z Levoče. Napriek tomu, že vyrastal v prostredí najnižších sociálnych vrstiev, dnes pomáha tým, čo to najviac potrebujú. Počas pôsobenia v Národnej rade sa mu podarilo presadiť niekoľko kľúčových projektov. Zaviedol programy predškolského vzdelávania, je spoluautorom myšlienky obmedzenia hazardu pre ľudí, ktorí poberajú sociálne dávky a autorom projektu rómskych občianskych hliadok. V súčasnosti pôsobí ako vysokoškolský pedagóg a projektový manažér.

Je členom národných a medzinárodných tímov, ktorých cieľom je zvýšiť zamestnanosť a zlepšiť vzdelávanie sociálne slabších a dlhodobo nezamestnaných. Od skončenia svojho pôsobenia v Národnej rade SR urobil dovedna takmer 300 diskusií o extrémizme a fašizme so stredoškolákmi a našiel prácu viac ako dvom stovkám Rómov bez akejkoľvek štátnej dotácie a podpory. V Európskom parlamente chce byť protiváhou k narastajúcemu extrémizmu v Európe.

Európska únia je podľa neho dobrý projekt, na ktorom treba opraviť nedostatky, nie ho chcieť zbúrať. V Bruseli by presadzoval vzájomnú spoluprácu a boj proti korupcii. Eurofondy podľa neho nemôžu byť prostriedkom korupcie, ale rozvoja európskych regiónov. Chce chrániť záujmy Slovenska, aby sme sa v našej krajine cítili bezpečne, žili v pokoji a prosperite.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program