Je zarážajúce, že Smer nebol schopný zrealizovať stratifikáciu nemocníc skôr

“Ide o jednu z najväčších zmien v prospech pacienta za posledných 15 rokov,” uviedol predseda vlády Peter Pellegrini. Podľa hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) je zarážajúce, že strana Smer, ktorá riadi zdravotníctvo s malou prestávkou od roku 2006 nebola schopná zrealizovať stratifikáciu nemocníc skôr, a dôsledky a politický tlak tejto reformy necháva na ramenách ďalšej vlády.

Ako uviedol tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí, stratifikácia nemocníc je nevyhnutný krok, ktorý je potrebné podstúpiť v prospech pacienta. „Každý občan má záujem byť operovaný na čo najkvalitnejšom pracovisku. Preto musia byť náročné výkony koncentrované v desiatich slovenských nemocniciach, čo zákonite zníži dostupnosťou niektorých výkonov v regionálnych nemocniciach, a niektoré všeobecné nemocnice budú musieť zaniknúť v tej forme, ako ich poznáme dnes,“ povedal Krajčí s tým, že vďaka tomu budeme mať viac lôžok pre následnú starostlivosť a viac lôžok pre dlhodobo chorých.

Podľa M. Krajčího je hlavným nedostatkom reformy, že nedefinuje maximálne čakacie lehoty a dofinancovanie 6 regionálnych a 4 národných nemocníc. „Ak tieto neprejdú masívnymi renováciami s navýšením lôžok, pacientom hrozia v porovnaní so súčasným stavom len ďalšie predĺženia čakacích lehôt na mnohé plánované operácie. Túto našu obavu podčiarkuje fakt, že SMER-SD nebol schopný doteraz, ani po piatich oddlženiach, zabezpečiť aspoň vyrovnané hospodárenie našich strategických nemocníc. Tie sa aj po poslednom oddlžení naďalej rekordne zadlžujú a ich ozdravné plány sú iba obyčajné zdrapy papiera,“ uzavrel Krajčí.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program