Jurinová podáva trestné oznámenie za predražený nákup CT-čiek. Matovič vyzýva Blanára na vyvodenie zodpovednosti

Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil, že nákup dvoch CT prístrojov v Liptovskom Mikuláši a v Trstenej, ktorý podpísal bývalý župan Juraj Blanár, bol výrazne predražený. Súčasná predsedníčka ŽSK Erika Jurinová podáva trestné oznámenie.

Ako uviedla Erika Jurinová, ÚVO vytýka verejnému obstarávaniu až štrnásť chýb. „Zodpovednosť za tieto pochybenia nesie bývalé vedenie Žilinského samosprávneho kraja na čele s jeho bývalým predsedom Jurajom Blanárom. Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil, že Juraj Blanár kupoval v roku 2012 mimoriadne predražené CT prístroje, a to dva za cenu štyroch,“ povedala Jurinová, ktorá tiež tvrdí, že ak by sa verejné obstarávanie uskutočnilo podľa všetkých pravidiel, v súčasnosti by mali mať nemocnice štyri CT prístroje, nie len dva. „Bývalý župan Juraj Blanár pripravil župu a župné nemocnice o 1,5 milióna eur, alebo o ďalšie dva CT prístroje. Víťazná spoločnosť mala privilegované postavenie. Verejné obstarávanie bolo nastavené extrémne manipulatívne,“ vyplýva podľa Jurinovej zo zistení ÚVO.

Županka Erika Jurinová tvrdí, že bude čakať na rozhodnutie ÚVO o pokutách. „Podľa protokolu je zrejmé, že pokuta príde a určite nebude nízka. Urobíme všetko preto, aby sme ju znížili na najnižšiu možnú mieru. Treba si však uvedomiť, že to zaplatia občania nášho kraja, chorí ľudia, ktorí čakajú dlhé týždne na vyšetrenie magnetickou rezonanciou alebo CT,“ vyjadrila sa Jurinová a pokračovala: „Oslovili sme Úrad súdneho inžinierstva, aby nám presne vyčíslil spôsobené škody a tie budeme zosobňovať, ak sa potvrdia zistenia aj v definitívnom rozhodnutí. Zistenia z protokolu ÚVO sú také závažné, že musíme podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ povedala Erika Jurinová a doplnila, že na Úrade ŽSK prijali zásadné opatrenia, aby sa podobná situácia nezopakovala. „Posilňujeme tím verejného obstarávania o odborne spôsobilé osoby a dôsledný dohľad,“ dodala.

Predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič ocenil súčasnú županku ŽSK Eriku Jurinovú za to, sa nebojí podať trestné oznámenie na predošlé vedenie župy. „Ľudia Eriku Jurinovú volili, pretože chcú, aby boli peniaze v Žilinskom kraji konečne spravodlivo spravované. Protokol ÚVO, ktorého vedenie si zvolil Smer, hovorí, že verejné obstarávanie dvoch CT-čiek bola čistokrvná zlodejina, horšia ako obstarávanie CT-čka v piešťanskej nemocnici,“upozornil Matovič a pokračoval: „Veľmi ma mrzí, že Juraj Blanár sa ešte dnes neospravedlnil ľuďom, neodstúpil zo svojej funkcie podpredsedu Smeru, nevzdal sa poslaneckého mandátu a neodišiel sa hanbiť niekam do kanálov.“

Podľa Igora Matoviča protokol ÚVO v štrnástich bodoch jednoznačne hovorí, že verejné obstarávanie bolo zmanipulované od začiatku po koniec. „Juraj Blanár zaplatil tri milióny eur za dve CT-čka, ktoré mohol kúpiť za jeden a pol milióna eur. Inak povedané, ľudia dlhé týždne čakajú na vyšetrenie CT prístrojom so strachom z rakoviny. Namiesto toho, aby už šesť rokov boli ľudia vyšetrovaní na štyroch CT prístrojoch, sú vyšetrovaní len na dvoch, lebo niekto chcel urobiť biznis hodný smeráckej zdravotníckej mafie, ktorá už desať rokov na Slovensku pôsobí,“ povedal predseda OĽANO Igor Matovič a dodal: „Veríme, že Juraj Blanár naberie odvahu, postaví sa pred kamery a vysvetlí, prečo kúpil dve CT-čka za cenu štyroch. Vyzývame ho tiež, aby prijal politickú zodpovednosť, odstúpil zo všetkých svojich funkcií, vzdal sa poslaneckého mandátu a ospravedlnil sa v prvom rade všetkým ľuďom v Žilinskom samosprávnom kraji. Rovnako vyzývame Roberta Fica, ktorý sľúbil, že do troch minút vyhodí každého, na koho padne čo i len tieň podozrenia, aby zadosťučinil svojmu slovu v prípade, že Juraj Blanár nebude schopný vyvodiť politickú zodpovednosť a priznať svoju vinu.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program