Kaliňákova realitka: Kšeft č. 3

Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Veronika Remišová a Igor Matovič upozornili na ďalší kšeft so štátnym majetkom, o ktorý sa postaralo ministerstvo vnútra Róberta Kaliňáka. Tentokrát ide o klienské centrum v Martine. Zámeny boli opäť jasne nevýhodné pre štát, a nitky kšeftu vedú opäť ku Kaliňákovi a jeho kamošom.

„Bratislavská skupina firiem BADUCCI má dlhodobé vzťahy s predstaviteľmi strany Smer,“ hovorí Veronika Remišová. „Predseda predstavenstva materskej firmy BADUCCI Consult, a.s. Martin Čižmárik je advokátom Jána Počiatka, zastupoval ho v jeho spore s Martinom Daňom. Ľudia okolo firmy BADUCCI sa objavovali v mnohých obchodoch so štátom, pani Alexandra Čižmáriková napríklad zastupovala štátnu spoločnosť Tipos v kauze s cyperskou firmou Lemikon, ktorej štát za ministra Počiatka zaplatil 13,3 milióna eur. V roku 2015 firma BADUCCI Invest, a. s. vlastnila pozemky bývalej tlačiarne Matice slovenskej a predstavila zámer výstavby obchodného centra. Zámer sa vraj veľmi pozdával aj primátorovi Martina pánovi Hrnčiarovi. Obchodné centrá u nás rastú ako huby po daždi a investori ich považujú za dobrú investíciu. Firma BADUCCI však od projektu upustila a zdá sa, že dala prednosť ešte lepšej investícii – v lete 2016 podpísala s ministerstvom vnútra zmluvu o zámene nehnuteľností,“ vysvetľuje Remišová.

Firma dala ministerstvu dve chátrajúce výrobné haly, štát dal firme na výmenu budovu obvodného oddelenia polície v Martine a navyše doplatil takmer 3,5 milióna eur, dve tlačiarenské haly tak štát kúpil za takmer štyri milióny eur. Tri mesiace po podpise zmluvy so štátom dali majitelia firmu do likvidácie. Štát budovu polície v Martine vymenil, ale stále ju potrebuje. Od firmy BADUCCI Invest, a. s. si ju preto vzápätí prenajal.

„Ani v tomto prípade nerobil štát riadne verejné obstarávanie na kúpu budovy, namiesto toho pochybným spôsobom kúpil tú najhoršiu možnosť – chátrajúce výrobné haly, ktoré bude musieť za drahé peniaze rekonštruovať na kancelárske priestory. Rekonštrukcia týchto budov bude veľmi nákladná, Regionálny úrad verejného zdravotníctva o niektorých budovách komplexu bývalých tlačiarní píše, že „Z hľadiska konštrukčného a architektonicko – stavebného nie je možné všetky objekty zrekonštruovať do stavu, ktorý by umožnil ich efektívne využívanie a odstránil existujúce systémové a konštrukčné nedostatky.“ A spomína tiež podozrenie na prítomnosť azbestu,“ dodala V. Remišová.

Nevýhodnosť nákupu budovy v Martine potvrdzuje aj susedná administratívna budova, ktorú tiež v minulosti vlastnila spoločnosť BADUCCI. Budovu na takmer rovnako veľkom pozemku (štát 3355 m2 / škola 3242 m2) ako kúpil štát, kúpila na začiatku minulého roka evanjelická spojená škola cez svoju spoločnosť Unico Martin s.r.o. „Budova navyše nie je nejaká továrenská hala, ale administratívna budova. Presnú cenu nepoznáme, ale podľa registra záložných práv bola kúpa financovaná úverom v maximálnej výške necelých dvoch miliónov eur a v účtovnej závierke spoločnosť píše o stavbách v hodnote 2,6 milióna eur, teda zhruba 1,4 milióna eur menej, ako nákup pána Kaliňáka,“ doplnila Veronika Remišová.

„Predstavujeme tretí diel zo seriálu súkromnej realitnej kancelárie Kaliňák s.r.o., ktorú si minister urobil z nášho spoločného majetku,“ poznamenal líder hnutia OĽANO-NOVA Igor Matovič. „Pozrime sa na čísla: Celý areál stál 4,6 milióna, ale Kaliňák dal za 16 percent plochy celého areálu 3,9 milióna. To všetko v našom mene. Kto z nás by už urobil takýto obchod? Kaliňák by mal byť dobrý hospodár, ale už na prvý pohľad tu urobil ďalší nemorálny kšeft.“

Matovič upozornil aj na ďalší zaujímavý fakt: Kaliňák kúpil tieto budovy bez akýkoľvek parkovacích miest. Pritom tvrdí, že klientské centrá majú byť čo najviac prístupné, aby si ľudia mohli všetko pohodlne vybaviť. „Ale kde zaparkujú? To by mohol zodpovedať realitný agent Kaliňák,“ hovorí Matovič. „A ešte je zaujímavé, že hneď vedľajší úzky pozemok, ktorý by bol vhodný práve na parkovanie, vlastní pán Víťazoslav Moric, človek, ktorý chodí rečniť na slávnostné snemy Smeru. Jeho firma už vlastní aj celý areál, v ktorom sa má klientské centrum nachádzať. Takže celý kšeft môže skončiť aj tak, že Kaliňák dal 4 milióny eur za starú búdu, ďalších 6 miliónov vrazí štát do rekoštrukcie, a potom ešte bude za ďalšie prenajímať pozemky pre parkovanie – od Morica. A kruh sa uzavrie. Za každým kšeftom, ktorý sa doteraz prevalil, boli poschovávaní Kaliňákovi či Počiatkovi kamaráti. Kleptomani si skrátka nedajú pokoj a všetci sa navzájom delia o spoločný majetok všetkýc ľudí. Som však presvedčený, že nakoniec ich práve tá pažravosť porazí.“

Poslanci za hnutie OĽANO-NOVA opätovne vyzvali všetkých zainteresovaných, ktorí pri týchto obchodoch prichádzajú do kontaktu so štátnymi peniazmi – Kaliňák, Moric, či Matica Slovenská, aby zverejnili všetky zmluvy a údaje.
DOPLNENIE – stanovisko k reakcii ministerstva vnútra, ktorú prezentovalo po dnešnom TB hnutia OĽANO-NOVA:

„Snaha ministra Kaliňáka rozpočítať cenu za predraženú budovu v Martine na čo najväčiu plochu je smiešna. Igor Matovič s Veronikou Remišovou na tlačovej konferencii poukazovali na zastavanú, nie úžitkovú plochu budovy. A to, že Kaliňák nakúpil 16 percent zastavaného areálu za 3,8 milióna eur, keď predošlý vlastník kúpil 100% areálu za maximálne 4,6 milióna eur, čo je zjavný nepomer.

Zároveň sme poukázali na to, že evanjelická spojená škola kúpila susednú budovu v lepšom stave, s porovnateľnou zastavanou aj úžitkovou plochou za polovičnú cenu (2 mil. eur) ako nakúpil realitný priekupník Kaliňák.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program