Kauza Energie: Návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi

V súvislosti s kauzou Energie dnes poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) a za stranu Sloboda a Solidarita v mene všetkých podvedených ľudí vyzvali premiéra Fica, aby do stredy vykonal tri veci: Aby odvolal všetkých svojich nominantov aj nominantov Andreja Danka z predstavenstiev a dozorných rád energetických spoločností na Slovensku, aby odvolal ministra hospodárstva Žigu, zodpovedného za dianie v rezorte, a aby zaujal jasné stanovisko, ktoré ukončí energetický chaos – aby ľudia vedeli, či majú platiť a koľko majú platiť. Ak bude Fico požiadavky ignorovať, zvolajú mimoriadnu schôdzu za účelom vyslovenia nedôvery predsedovi vlády.

Podľa podpredsedníčky SaS a predsedníčky Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jany Kiššovej je súčasná situácia dôsledkom toho, že z nominanta strany Smer-SD, ktorý mal byť na čele nezávislého úradu a mal sa tak aj správať, sa stal lobista závislý od firiem a politických špičiek. “Bol to práve predseda vlády a strany Smer-SD Robert Fico, ktorý umožnil Jozefovi Holjenčíkovi písať zákony a sedieť na dvoch stoličkách v obrovskom konflikte záujmov. Sme presvedčení, že Fico o všetkom vedel, lebo to boli jeho nominanti, ktorí do rozhodnutí vstupovali. Tvrdíme, že všetci spolu hrali s ľuďmi špinavú hru a cieľom malo byť nahrávanie ziskov distribučným spoločnostiam.“

Pripomenula, že Jozef Holjenčík odporúčal distribučkám pýtať od ľudí peniaze, ktoré už raz zaplatili cez čudesné preceňovanie majetku. „Toto by sa slušnej vláde a premiérovi, ktorý si na billboardy píše heslá o stabilných cenách energií, nemohlo stať. Avšak, ak si Robert Fico myslí, že odchod Holjenčíka situáciu vyrieši, tak sa veľmi mýli. Súčasný stav je výsledok celej štruktúry, ktorú si koalícia do spoločností dosadila. Sú to ľudia v dozorných radách, predstavenstvách a majú reálnu moc veci ovplyvňovať. Nemôžu sa tváriť, že o tom nevedeli. Ak to oni nevedeli a my sme to vedeli, tak niekde je problém. Sme presvedčení, že za všetko je zodpovedný Robert Fico pod ktorého rukami sa toto dialo,“ dodala Kiššová.

Poslankyňa za hnutie OĽANO-NOVA Veronika Remišová predstavila konkrétne opatrenia na dlhodobé a systémové riešenia v situácie s cenami energií. Upozornila, že je nevyhnutné nominovať do regulačného úradu a do pološtátnych energetických podnikov odborne a morálne schopných ľudí, na ktorých bude dohoda celého politického spektra. Zároveň ocenila gesto Romana Šípoša, syna riaditeľa kancelárie prezidenta, ktorý bol nominantom v predstavenstve podniku Východoslovenská energetika Holding a rozhodol sa z postu odstúpiť. List, ktorý poslal ministrovi hospodárstva však dokazuje, že ako štátny nominant zobral cenový návrh na vedomie a odporučil ho schváliť. Z toho dôvodu by Robert Fico mal vyvodiť zodpovednosť aj pre ďalších viac ako 40 straníckych nominantov Smeru a SNS, ktorí sedia v orgánoch energetických firiem.

„Ďalšími opatreniami, ktoré navrhujeme, je povinnosť regulačného úradu skúmať vplyv na najbežnejšie skupiny odberateľov pri rozhodnutiach, ktoré menia cenu pre obyvateľov, podniky a obce. Úrad takisto musí zverejňovať oveľa viac informácií o svojom rozhodovaní, nemôže sa skrývať za obchodné tajomstvo regulovaných firiem. Dnes sa všetci v cenách energie skladáme na podporu majiteľov solárnych elektrární a na majiteľov baní, ale úrad pred ľuďmi tají, ako výšku podpory a teda navýšenie ceny elektriny vypočítava. Tak to ale predsa nemôže byť: Keď im štát zabezpečuje monopolné postavenie alebo finančne podporuje ich podnikanie, musia strpieť kontrolu verejnosti,“ povedala Remišová. Takisto navrhla rozdeliť funkciu predsedu úradu a predsedu regulačnej rady ako odvolacieho orgánu, a medzi účastníkov konania o regulácii doplniť aj zástupcov spotrebiteľov z radov firiem a domácností.

Na otázku, či Robert Fico vedel o tomto energetickom podvode, Remišová uviedla, že sú len dve možnosti. „Ak Robert Fico o tom vedel, tak je to podlé voči ľuďom, ktorým sa dramaticky zdvihli účty za energie. Ak nevedel, tak je to dôkaz diletantizmu celej vlády. A obe možnosti sú dostatočne silným dôvodom na jeho odvolanie.“

Podľa lídra hnutia OĽANO-NOVA Igora Matoviča ide o zlodejinu, keď Fico so svojou bandou chcú okradnúť viac ako milión slovenských domácnosti. „A zlyhanie Fica ako predsedu vlády v tejto veci je dramatické: Najprv oklamal ľudí, keď pred Vianocami vylepil bilbordy, že „Smer drží slovo a stabilné ceny energií“. Zároveň v tom čase jeho nominant nabádal šéfov energetických spoločností, aby si už raz odpísané potrubia dali znovu do účtovníctva a znovu to vyúčtovali ľuďom. Nemorálnejšie konanie šéfa úradu, ktorý má chrániť záujem spotrebiteľov, neexistuje. On vlastne robil biznis v prospech druhej strany. Keď sme Fica konfrontovali s konkrétnymi prepočtami, boli sme pre neho len poloblázni, vraj šéf ÚRSO povedal inak. Dnes všetci vieme, že to pravda je, a aj preto Fico musel stiahnuť Holjenčíka. Už minulý týždeň sme vyzývali Fica, aby stiahol svojich nominantov, aby vláda zasadla aj v sobotu a riešila tento vážny problém. On namiesto toho ešte ani dnes nerieši nič a radšej si išiel robiť kampaň do Šale – spraví si fotečky a video na facebook medzi študentmi a vo fabrikách. Takéhoto máme predsedu vlády. Aj preto ho ešte raz vyzývame, aby okamžite konal, inak budeme iniciovať jeho odvolanie.“

Tímlíder strany SaS pre energetiku Karol Galek informoval, že Prezident SR neeviduje oznámenie o demisii Jozefa Holjenčíka a pokiaľ nebude vyvíjaný tlak, zrejme tak skoro ani nepríde. “Domnievame sa, že Holjenčík bude v energetike ešte dlho miešať karty. Fungoval ako dobre platený poskok. Nechal v energetike a regulácii veľký bordel. ÚRSO nemá zákonnú možnosť napraviť to, čo on napáchal. Nastavenie z roku 2016 nie je kompatibilné s pravidlami na tento rok. Nech teda vláda príde s akýmkoľvek riešením, vždy tu budú poškodení. Tými poškodenými však nebudú ani Jozef Holjenčík ani Robert Fico,“ doplnil Galek.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program