Koaliční poslanci sa vykašľali na výbor, ktorý mal riešiť rekordnú stratu Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Opoziční poslanci zvolali mimoriadny zdravotnícky výbor, ktorý mal riešiť rekordnú stratu Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Hoci ide o 283 miliónov eur, na výbor neprišiel ani jediný koaličný poslanec a a tak nebol uznášaniaschopný. Poslancovi za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) Marekovi Krajčímu je to ľúto, nakoľko za danú situáciu v poisťovni nesie politickú zodpovednosť práve vládny Smer. Poisťovňa sa dostala do účtovnej straty na konci prvej a teraz aj na konci druhej Ficovej vlády.

Na výbor neprišli predseda Š. Zelník (SNS), podpredseda T. Bastrnák (Most-Híd) a členovia I. Janckulík (Most-Híd), R. Raši (Smer), J. Blanár (Smer) a J. Valocký (Smer). Opoziční poslanci tak mohli len neoficiálne rokovať s ministrom zdravotníctva T. Druckerom, generálnym riaditeľom VšZP M. Kočanom a bývalým riaditeľom M. Vaďurom.

„Hoci minister i šéf poisťovne deklarujú, že poistenci nemusia mať žiadne obavy, katastrofálne hospodárske výsledky musíme okamžite riešiť. Aj preto je úplne nepochopiteľné, akým spôsobom koaliční poslanci odignorovali mimoriadny výbor. Boja sa zodpovednosti. Nie sú schopní ponúknuť riešenia, tak výbor bojkotovali,“ tvrdí poslanec a podpredseda výboru Alan Suchánek.

„Bývalý riaditeľ Vaďura tvrdí, že vinu určite necíti, on za nič nemôže, zlý je podľa neho choro postavený systém, ktorý takto nemôže dlhodobo fungovať. Nedokázal však vysvetliť, čo ho oprávňovalo znižovať technické rezervy poisťovne a tak vygenerovať jeden z najhorších výsledkov hospodárenia poisťovne v jej histórii,“ skonštatoval M. Krajčí.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program