M. Sopko: Sme predposlední v predškolskom vzdelávaní a ideme to riešiť peračníkmi?

„Blížiaci sa čas zápisov do materskej školy býva každoročnou nočnou morou pre mnohých rodičov. Už teraz sa obávajú, či vystoja v rade od skorého rána miesto pre svoje dieťa alebo budú mať smolu,“ uviedol tieňový minister školstva, vedy, výskumu a športu Miroslav Sopko a pokračoval: „Do tohto stavu prichádza kritika od Európskej komisie, ktorá vyčíta Slovensku, že má len 78-percentnú účasť detí v predškolskom vzdelávaní vo veku od štyroch rokov po začiatok plnenia povinnej školskej dochádzky. Ak to rozmeníme po regiónoch, tento ukazovateľ máme najnižší v Košickom kraji – 60 percent, v Prešovskom kraji 67 percent a v Banskobystrickom kraji 75 percent.“

Podľa Sopka nesie zodpovednosť za tento stav v prvom rade súčasná vláda. „Tento alarmujúci stav vláda nezakryje rozdávaním peračníkov pre prvákov na začiatku nového školského roka. Neuvedomuje si význam predškolského vzdelávania, ktoré má vyššiu návratnosť ako programy zamerané na všetky staršie deti a študentov,“ upozornil M. Sopko, ktorý navrhuje okamžité a presné zmapovanie situácie nedostupnosti materských škôl pre deti vo veku troch a štyroch rokov.

„Zároveň je potrebné zaviesť nárokovateľnosť miesta v predškolskom zariadení v kombinácii so zavedením spoluúčasti samospráv, ktoré nie sú zriaďovateľmi takýchto zariadení. Ak rodičia ako platitelia daní nedostanú miesto pre svoje dieťa, získajú príspevok, aby si túto službu zabezpečili sami. Obce, ktoré doteraz necítili potrebu spolupodieľať sa na vytváraní týchto garantovaných miest budú musieť pomôcť tým, ktoré to dokážu,“ uzavrel Miroslav Sopko.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program