Mafia mohla zneužiť sociálne služby štátu na šikanu rodičov. OĽANO vyzýva premiéra Pellegriniho, aby odvolal ministra Richtera

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny za Smer Ján Richter by sa mal verejne ospravedlniť novinárke Monike Tódovej a odísť z vedenia ministerstva. Tvrdia to predstavitelia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), ktorí chystajú zvolanie mimoriadneho výboru vo veci zneužitia štátnych inštitúcií v súvislosti s kontrolou z Ústredia práce u novinárky Moniky Tódovej.

Pred dvomi rokmi zazvonil pri dverách známej novinárky Moniky Tódovej, ktorá sa dlhodobo venuje najväčším kauzám tejto vládnej koalície, pracovník Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Prišiel ju skontrolovať, ako sa stará o svoje deti a podľa jeho slov tak urobil na základe výberu Juraja Škripa, jedného z vedúcich pracovníkov ústredia. „Prípad od začiatku vzbudzoval podozrenia zo šikanovania a pokusu zdiskreditovať nepohodlného človeka. Vedenie ministerstva tvrdilo, že šlo o bežnú kontrolu a pán minister Richter za jedinú chybu svojho ministerstva označil zlú komunikáciu kontrolóra, ktorý sa mal viac snažiť aby rodič, citujem, „v pokoji pochopil, o čo ide a prijal túto komunikáciu“,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová s tým, že samotnú kontrolu vykonal zamestnanec platený z národného eurofondového projektu zameraného na osoby v nepriaznivej sociálnej situácii. „Preto som sa snažila zistiť pozadie celého prípadu a zabezpečiť, aby sa podobné zbytočné šikanovanie ľudí neopakovalo. Po mojom podnete samotné ministerstvo práce a sociálnych vecí nakoniec v komunikácii s Európskou komisiou uznalo svoju chybu a zaplatilo takmer 30-tisíc eur nie z eurofondov, ale zo štátneho rozpočtu. Podľa ich vtedajšieho vyjadrenia pani Tódová riadne podala úradu povinné oznámenie o starostlivosti o deti, ale zodpovední pracovníci ho vraj nezapísali do elektronického systému úradu,“ pokračovala V. Remišová.

Včera bola zverejnená informácia, že polícia vyšetruje spomínaného vedúceho pracovníka ústredia kvôli zapojeniu do sledovania novinárov na objednávku Mariána Kočnera. „Je teda veľmi pravdepodobné, že kontrolu sociálneho pracovníka si v skutočnosti cez štátny úrad zabezpečoval práve Marián Kočner, obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ priblížila poslankyňa.

„Zneužívanie sociálnych služieb štátu by bolo veľkým škandálom za každých okolností. Ale zneužívanie štátnych inštitúcií na boj proti ľuďom, ktorých za nepohodlných považujú zločinci obvinení z vraždy, je škandálom porovnateľným so zneužívaním tajnej služby za vlády HZDS a SNS v 90-tych rokoch,“upozornila Veronika Remišová.

Podpredseda poslaneckého klubu OĽANO Eduard Heger si myslí, že práve takéto prípady môžu za nárast preferencií extrémistov. „Mnohí ľudia sa už nemôžu pozerať na to, ako ich štát šikanuje, ako do štátnych inštitúcií presakuje mafia, vidia korupciu, cítia bezmocnosť, nespravodlivosť a čakajú vyvodenie zodpovednosti,“ uviedol Heger a pokračoval: „Chceme sa porovnávať so západom, mať ich platy a životnú úroveň, ale v prvom rade musíme mať slušnú politiku. V Rakúsku do niekoľkých hodín odstúpil vicepremiér po tom, čo zverejnili jeho nahrávku, na ktorej sa hovorí o možných úplatkoch za podporu vo voľbách. Ak teda chceme zastaviť rast nedôvery ľudí v politiku, musíme im ukázať slušnosť. V tejto chvíli by tu slušnosť mal ukázať pán minister Richter,“dodal E. Heger.

Podľa Remišovej by sa mal minister Richter verejne ospravedlniť Monike Tódovej za to, že jeho podriadení umožnili a kryli zneužitie inštitúcií štátu. „Ako druhý krok by mal pán minister prevziať zodpovednosť a odísť z vedenia ministerstva. Mal to urobiť už dávno, stačí si pripomenúť kauzu Čistý deň. Tá stále nie je uzavretá a generálna prokuratúra iba nedávno nariadila pokračovať vo vyšetrovaní. Vyzývame preto premiéra Petra Pellegriniho, aby odvolal ministra práce, sociálnych vecí a rodiny a zároveň apelujeme na vedenie polície a prokuratúry, aby prípad dôsledne vyšetrili,“ povedala V. Remišová.

„Keďže štát v tomto prípade zlyhal a zjavne porušil práva svojich občanov, budeme sa jeho riešením zaoberať aj na mimoriadnom zasadnutí Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Jeho predsedníčka a poslankyňa nášho hnutia Anna Verešová výbor zvolá čo najskôr,“ vyjadrila sa Remišová s tým, že okrem toho by sa mal výbor zaoberať efektívnosťou systému, podľa ktorého sú rodičia detí od 3 rokov povinní hlásiť štátu kto a kde sa stará o ich deti a hlásiťaj každú zmenu v starostlivosti. Štát podľa nej takto každý rok zaťažuje desiatky tisíc rodičov a aj z tohto prípadu je zrejmé, že niektoré hlásenia končia v skrini na úrade. „Budeme preto od ministerstva práce žiadať vyhodnotenie systému zavedeného za minulej vlády strany Smer. Dnes sme podali interpeláciu na ministra Richtera a chceme vedieťči hlásenia zaťažujúce úrady aj rodičov naozaj pomáhajú rodinám v kríze alebo sú iba zbytočnou byrokraciou,“ vyhlásila Veronika Remišová a dodala: “Je neprijateľné, aby sociálny systém, ktorý má chrániť zraniteľných, mafia zneužívala na šikanu pre ňu nepohodlných ľudí,”

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program