Matovič Ficovi: „Nebuďte zbabelec, povedzte, že ten byt je Váš alebo sa odsťahujte“

OĽANO vyzvalo prokuratúru, aby sa voči rozsudku v kauze Bašternák odvolala. Bašternákovi nepatrí komplex Bonaparte, ani väzenie s najnižším stupňom stráženia ale ťažká basa, myslí si Matovič.

Ako uviedol predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, viacnásobný premiér Robert Fico dlhé roky chránil svojho osobného priateľa Ladislava Bašternáka. „Na jednej strane od neho bral výhody, lebo cena, za ktorú v byte v Bonaparte býva, je približne o 4800 eur nižšia, než je trhová mesačná cena nájmu v porovnateľne veľkých priestoroch. Inak povedané, Robert Fico ročne berie úplatok 50-tisíc eur od Ladislava Bašternáka, dnes už odsúdeného daňového podvodníka,“ vyjadril sa Matovič s tým, že počas šiestich rokov, ktoré býva Fico v Bašternákovom byte, predstavuje takýto úplatok vo forme zníženého nájmu až 300-tisíc eur.

Matovič sa domnieva, že Bašternák si uvedomoval, že ochranu vtedajšieho premiéra Fica potrebuje, preto mu takúto výhodu dlhé roky poskytuje. „Prekazili to však ľudia, ktorí sa voči tomu vzbúrili. Keď Fico videl, že takýto tlak neunesie, verejne sľúbil, že akonáhle bude vznesené voči Bašternákovi obvinenie, pochopí, že tam nemôže ostať. Ubehlo 19 mesiacov, odkedy bol Bašternák obvinený. Už vtedy mal Fico zadosťučiniť svojim slovám,“ povedal Matovič.

„Robert Fico, nebuďte zbabelec a buď povedzte, že ten byt je Váš a vyplatili ste ho keš, alebo sa odtiaľ odsťahujte a nerobte hanbu poctivým platiteľom daní na Slovensku. Bývať v byte dnes už odsúdeného daňového podvodníka nie je totiž nič iné, ako hanba a pľuvanec do tváre každého platiteľa daní,“ uzavrel Matovič a vyzval prokuratúru, aby podala odvolanie voči dnešnému rozsudku. „O tri roky môže byť podvodník Bašternák na slobode a potom si môže užívať milióny eur, ktoré si vypýtal ako nadmerné odpočty DPH. Bašternákovi patrí ťažká basa, aby si všetci ľudia, ktorí takýmto spôsobom podvádzajú štát uvedomili, že im to nemôže prejsť len tak.“

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽANO Veroniky Remišovej má kauza Bašternák tri základné problémy. Prvým problémom podľa nej je, že na Slovensku nefunguje výkon spravodlivosti a práva pre ľudí, ktorí sú spojení s politickými špičkami. „Na túto kauzu neupozornili ai kontrolné inštitúcie, ani orgány činné v trestom konaní, ktoré si občania platia  zo svojich daní. Tieto inštitúcie sa naopak snažli túto kauzu zamiesť pod koberec, museli na ňu upozorniť opozícia a médiá,“ vyjadrila sa Remišová.

Za druhý problém Remišová považuje fakt, že aj keď bol vynesený rozsudok, nebolo podľa nej učinené spravodlivosti zadosť. „Pán Bašternák mal dostatok času na to, aby prepísal svoj majetok na manželku a ani ostatný majetok mu nebol zaistený a zhabaný. Keď obyčajný človek zabudne zaplatiť do sociálnej alebo zdravotnej poisťovne pár eur, okamžite mu klope na dvere exekútor. Bašternák si bude môcť svoj majetok užívať naďalej.“ Remišová pripomenula, že hnutie OĽANO predkladalo opakovane zákon, ktorý by sfunkčnil preukazovanie pôvodu majetku, ktorý by umožnil zhabať majetok ľudí, ktorí ho nadobudli nekalými praktikami. „Vládna koalícia návrh nepodporila, pretože nečestní politici sa najviac boja práve o svoj majetok,“ doplnila.

Tretím kľúčovým problémom je podľa Remišovej sústavné poškodzovanie obrazu Slovenska a demoralizácia spoločnosti. „Je neakceptovateľné, že bývalý premiér, predseda poslaneckého klubu a predseda najsilnejšej politickej strany na Slovensku býva v byte človeka, ktorý bol odsúdený za ďaňové podvody,“ vyjadrila sa Remišová a dodala: „Vyzývame premiéra Pellegriniho, aby si urobil poriadok s  Robertom Ficom a prestal poškodzovať národné záujmy Slovenska.“

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program