Matovič po dlhom čase pred novinármi: Hlavu neskloním, pokutu nezaplatím

Líder hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič sa dnes vyjadril k exekúcii kvôli nezaplateniu pokuty od NR SR. Zdôraznil, že pokutu nezaplatí, aj keď sa nevyhne následnej exekúcii. Do radu medzi viac ako milión exekuovaných ľudí sa vraj postaví veľmi rád.

Matovič upozornil, že mŕtvou živnosťou odloženou doma na poličke a nulovými tržbami žiadnym spôsobom neohrozil verejný záujem. Paradoxne práve ochrana verejného záujmu bola odôvodnením NR SR na udelenie pokuty. „Fico býva v byte daňového podvodníka Bašternáka už 57 mesiacov, počas ktorých od neho zobral cez extra nízky nájom už viac ako 250 000 eur úplatok. Kaliňák vzal od Bašternáka úplatok 610 tisíc eur, keď od neho potajomky kúpil firmu za bagateľ. Tieto vážne ohrozenia verejného záujmu výbor, v ktorom má väčšinu vládna moc, odmietol čo i len riešiť. Ale hlavným problémom je moja živnosť, ktorá sa automaticky obnovila,“ povedal Matovič a pokračoval, že medzi základné ústavné práva patrí právo na spravodlivý proces. „Mali by ma súdiť ľudia, ktorí sú nezaujatí. Mňa súdili moji politickí oponenti, na ktorých zlodejiny dennodenne upozorňujem. To je spravodlivý proces?“ pýta sa I. Matovič.

Matovič ďalej uviedol, že na Ústavnom súde mu senát predsedu Orosza dal za pravdu, že nepodnikal, keďže nemal žiadne tržby. „Lenže predsedníčka ústavného súdu Iveta Macejková povedala, že toto rozhodnutie môže platiť len vtedy, keď Oroszov senát presvedčí 7 z 8 sudcov. Tých sudcov, ktorých do funkcie dosadil Fico. Je to, ako keby môj spor so susedom riešila susedova manželka,“ prirovnal Matovič.

„Nikdy som nebol nikomu nič dlžný a každé euro som sa snažil poctivo zarobiť. Dlhé roky som platil najvyššie dane zo všetkých 30 tisíc živnostníkov v trnavskom kraji. Nikdy som nedostal žiadne dotácie či eurofondy. O to viac sa nedokážem podvoliť takémuto nemorálnemu rozhodnutiu. Tak, ako som vopred avizoval, pokutu som nezaplatil a ani nezaplatím. Uvedomujem si, že si to vymôžu silou a bude to takto stáť viac, ale nedokážem pred touto krivdou skloniť hlavu. Dnes má exekútora na krku viac ako milión ľudí, veľmi rád budem jedným z nich,“ povedal.

„Nechcem byť vzorom pre ľudí v tom, že nerešpektujem súd. Chcem ale, aby pochopili rozdiel medzi spravodlivým a nespravodlivým procesom. Súdili ma ľudia, ktorí by ma najradšej utopili v kvapke vody, to nebol spravodlivý proces, na ktorý má každý občan právo. A hlúpy Danko sa vytešuje, že ma pokoril, že ma takto postupne zničí. Nech si to užije,“ povedal poslanec.

Matovič zároveň reagoval na otázku novinárky, či mu bude mať exekútor čo vziať, keďže je známe, že 5 rokov pred vstupom do politiky sa svojho majetku vzdal v prospech svojich detí a manželky. „To už bude na šikovnosti exekútora, zrejme mi bude robiť zrážky z platu. Chcel by som zároveň všetkých tých, ktorí ma kritizujú za to, že som sa môjho majetku vzdal v prospech mojich blízkych, vyzvať, aby dokázali to isté. Buďte takí frajeri, dokážte svoju vernosť svojim manželkám a všetko im darujte bez akejkoľvek záložnej zmluvy. Keď to nedokážete, tak ma za to nekritizujte,“ dodal a na záver sa ospravedlnil všetkým novinárom za to, že im v poslednom čase nedvíha telefóny a neodpovedá na správy. „Je mi to ľúto, neberte to osobne. Niekedy, keď Slovensko bude opäť raz slobodná krajina, tak vám k tomu poviem viac,“ uzavrel Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program