Matovič zverejnil komunikáciu medzi M. Kočnerom a P. Šufliarskym. Pred jej zverejnením dostal výhražné SMS

Predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič zverejnil časť SMS komunikácie medzi 1. námestníkom Generálnej prokuratúry SR pre trestný úsek Petrom Šufliarskym a Mariánom Kočnerom obvineným z objednania vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Matovič tak urobil napriek tomu, že niekoľko hodín pred zverejnením komunikácie dostal výhražné SMS správy od neznámej osoby, ktorá ho upozorňovala, že ak komunikáciu medzi Kočnerom a Šufliarskym zverejní, bude zverejnený aj rozhovor Matoviča s Kočnerom z roku 2010.

Igor Matovič na začiatku brífingu uviedol, že je možno jeho posledný v politike vzhľadom na výhražné SMS správy, ktoré obdržal včera. „Nerob to, existuje nahrávka tvojho rozhovoru s Kočnerom, pochová ťa to. Veď poznáš Rockyho – nie koľko rán rozdáš, ale koľko ich unesieš,“ citoval Matovič z SMS správ s tým, že komunikáciu medzi Kočnerom a Šufliarskym sa vo verejnom záujme rozhodol napriek vyhrážkam zverejniť. Doplnil, že výhražné SMS boli zo slovenského čísla a poskytne ich vyšetrovacím orgánom, avšak len vyšetrovateľovi vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej, ktorému dôveruje. Rovnako mu tiež nevadí zverejnenie prípadnej nahrávky rozhovoru medzi ním a Kočnerom. „X-krát som povedal, že v roku 2010 som sa s ním stretol, lebo mi zavolal s tým, že má pre mňa dôležitú správu o tom, ako Sulík lobuje u Trnku, aby ma trestne stíhali. Nepoznal so ho, registroval som len to, že to je kandidát na primátora, ktorý sľuboval zadarmo MHD v Bratislave. Keď nejakú nahrávku majú, nech ju kľudne zverejnia, nebojím sa toho. Určite som s Kočnerom nerobil žiadny biznis a určite som s ním nekul žiadne pikle,“ povedal.

Matovič pripomenul reakciu P. Šufliarskeho z januára na novinárske otázky o komunikácii s Kočnerom: „Po tom, ako som rozmýšľal nad tým, či vôbec sme sa mohli kontaktovať, pripustil som, že mohlo dôjsť ku kontaktu, ale vylučujem, že by som tento kontakt inicioval ja,“ uviedol vtedy Šufliarsky. Podľa Matoviča si však za 6 mesiacov vymenil P. Šufliarsky s M. Kočnerom až 430 SMS správ. „Šéf dozoru nad všetkými trestným konaniami na Slovensku, Šufliarsky si za pol roka vymenil až 430 SMS správ s človekom už vtedy obvineným zo závažných daňových deliktov. Ale celej verejnosti v priamom prenose si dovolí hovoriť, že sa to vlastne dozvedel od novinárov a rozmýšľal nad tým, či sa vôbec mohli kontaktovať, či si vôbec niečo písali“ vyjadril sa Matovič s tým, že Šufliarsky o komunikácii úmyselne klamal.

Matovič zverejnil 7 SMS správ z roku 2017 medzi Kočnerom a Šufliarskym, z ktorých kontextu je zrejmé, že mali spolu priateľský vzťah. „Je to dostatočný obraz o vzťahu týchto dvoch ľudí – kľúčového človeka z Generálnej prokuratúry a kľúčového človeka slovenského podsvetia. Ak by som bol nadriadeným pána Šufliarskeho a prečítal by som si čo i len jedinú takúto SMS, okamžite ho stiahnem a bude vyšetrovaný,“ povedal Matovič, podľa ktorého z tejto komunikácie vyplýva, že Šufliarsky kryl Kočnera až do momentu vraždy J. Kuciaka a jeho snúbenice.

Predseda Obyčajných zároveň upozornil, že generálny prokurátor J. Čižnár dlhodobo nekoná, napriek tomu, že o komunikácii Kočnera so Šufliarskym vedel. „Pár minút pred touto tlačovkou Generálna prokuratúra vydala stanovisko, že vraj generálny prokurátor začal včera intenzívne konať. Pán generálny prokurátor, dobré ráno! O tejto komunikácii ako generálny prokurátor viete už najmenej pol roka,“ uviedol Matovič, ktorý sa zároveň pýta J. Čižnára: „Zhabali ste mobilné zariadenie pána Šufliarskeho a skopírovali ste odtiaľ celú komunikáciu s objednávateľom vraždy Jána a Martiny? Keď neviete zabezpečiť zákonnosť vo vedľajšej kancelárii a dovolíte škodnej, aby dozorovala trestné stíhania na celom Slovensku, ako majú ľudia dôverovať prokuratúre?“

Matovič zareagoval aj na vyhlásenie P. Šufliarskeho, ktorý po tlačovej konferencii hnutia OĽANO vyhlásil, že zverejní komunikáciu s M. Kočnerom: „Som rád, že Šufliarsky svoje sms zverejní, lebo to bol môj cieľ. Verím však, že hneď potom, ako smsky zverejní, zbalí kufre a naveky opustí prokuratúru. To, že na tlačovke sa správal ako plačko a dával seba naroveň obetiam Kočnera – Jána a Martiny, považujem za mimoriadne cynické,“ uzavrel Igor Matovič.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program