Megaškandál na Finančnej správe pokračuje! Podvodníci sa môžu tešiť, doplatia na to slušní ľudia

Finančná správa vôbec nevysvetlila obrovskú dieru v systéme e-kasa. Naopak, bagatelizuje problém a kryje podvodné správanie, tvrdia predstavitelia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO).

OĽANO včera upozornilo na zistenia Ivestigatívneho centra Jána Kuciaka, že Finančná správa vypustila deravý softvér, vďaka ktorému môžu podvodníci ešte viac okradnúť štát. Hnutie vyzvalo prezidentku Finančnej správy, aby okamžite konala a predstavila riešenie mimoriadne závažného problému. Čakali sme na reakciu prezidentky Finančnej správy, tá sa však ani nezúčastnila tlačovej konferencie. Namiesto toho, aby sa Finančná správa snažila okamžite priniesť riešenie, ako odstrániť obrovskú dieru v systéme, celý problém bagatelizuje,“upozornil tieňový minister financií a hospodárstva Eduard Heger, podľa ktorého môže postoj Finančnej správy znamenať len dve veci:„Buď Finančná správa toto podvodné správanie kryje, alebo nemá záujem zaplátať túto dieru a vybrať viac peňazí. Finančná správa je však zodpovedná za výber daní. Mali by v nej pôsobiť ľudia, ktorí idú podvodníkom po krku a ktorí dosiahnu čo najefektívnejší výber každého jedného eura. Nemôže tam byť človek, ktorý bagatelizuje obrovskú dieru v systéme a povie, že to vôbec nie je problém,“pokračoval.

Podľa Hegera Finančná správa vôbec nevysvetlila, ako dieru odstráni, naopak potvrdila, že diera v systéme je. „Zmohli sa len na tvrdenie, že zákon treba dodržiavať. Vieme predsa, že podvodníci vedome konajú mimo zákon, preto výroky Finančnej správy nie sú na mieste. E-kasa totiž bola vytvorená na to, aby akýmkoľvek spôsobom zabránila podvodníkom okrádať štát,“povedal Heger. „My nehovoríme, že tento systém treba hodiť do koša. Hovoríme, že je deravý a treba ho opraviť,“ pokračoval.

Finančná správa sa včera bránila tvrdením, že pri vydávaní dokladov existuje číselný rad, preto vie falošné doklady dohľadať.„Číselný rad však vôbec nie je prekážkou. Podvodník dobre vie, že Finančná správa sleduje číselný rad, takže si dá pozor na to, aby nadviazal v reálnom doklade s tým číslom, ktoré malo nasledovať. Zaráža nás, že sa takýmito naivnými argumentami bránia ľudia zodpovední za boj proti daňovým únikom,“ tvrdí E. Heger, podľa ktorého Finančnej správe pri daňových podvodoch nemusí pomôcť ani QR kód. „Zákazník si môže prostredníctvom QR kódu cez mobil overiť pravosť dokladu. Ak dostane falošný doklad, dostane hlásenie z finančnej správy „Doklad nenájdený. Nezaevidovaný doklad. Ďakujeme za podnet.“ Zákazník má kód, ale nemá ako zistiť, či sú v kóde skutočné údaje z dokladu. V QWER kóde by mohli byť nahraté údaje inej prevádzky, než tej, v ktorej zákazník reálne nakupoval,“ vysvetlil problém Eduard Heger.

Expert hnutia OĽANO na podnikanie a ekonomiku Peter Kremský hovorí o preukázanej diere v systéme, ktorá podľa neho nie je náhodná. „Nezašifrovaná komunikácia s úložiskom je obrovské slabé miesto systému. Finančná správa to môže akokoľvek ospravedlňovať, vymýšľať si dôvody, prečo je to dobré a v poriadku, ale je to mimoriadne slabé miesto, ktoré vzniklo udelením výnimky, o ktorej firma CHDU s.r.o. dopredu vedela,“ povedal Kremský s tým, že ide o jadro celej kauzy. „Táto firma vznikla len vo februári 2019. Od začiatku vedela, že dostane výnimku, že úložisko nemusí byť šifrované. Toto je koreň problému. Je to systém doslova pripravený pre daňové úniky,“ tvrdí Kremský.

„Považujeme za veľmi nezodpovedné, že Finančná správa bagatelizuje takéto podvodné správanie a tvári sa, že sa nič nedeje. Práve ľudia na Finančnej správe musia byť zodpovední za to, aby podvodníci nemohli podvádzať, ani keby chceli. Nejde tu o malé peniaze, hovoríme o stovkách miliónov eur, ktoré v štátnom rozpočte chýbajú a budú chýbať. Opakovane preto vyzývame premiéra Pellegriniho, ako aj ministra financií Kamenického, aby vyvodil zodpovednosť voči prezidentke Finančnej správy, ktorá je zodpovedná za to, že takýto deravý systém vôbec uzrel svetlo sveta,“ uzavrel Eduard Heger.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program