Minister Drucker potajomky presadzuje, aby si ťažko chorí platili za vyšetrenie u špecialistu až 50 eur

Ministerstvo zdravotníctva chce cez návrh poslanca Tibora Bastrnáka (Most – Híd) potajomky presadiť poplatky za vyšetrenie u špecialistu. To môže spôsobiť, že napríklad ľudia trpiaci rakovinou, ktorí budú potrebovať vyšetrenie skôr, si zaň budú musieť platiť až 50 eur.

Podľa tieňového ministra zdravotníctva Mareka Krajčího môže tento návrh predĺžiť už aj tak dlhé čakanie na vyšetrenie u špecialistu. „Považujem to za veľmi nešťastný návrh. V marazme nášho zdravotníctva, keď sa na vyšetrenie k špecialistom čaká aj niekoľko mesiacov, si vládna koalícia zvolila na riešenie problému najmenej vhodný spôsob,“ uviedol Marek Krajčí.

Návrh na zmenu zákona tiež hovorí, že lekár môže až 30 % z času svojich ordinačných hodín vyhradiť pre takýchto záujemcov. „Keď pôjde manažment nášho zdravotníctva týmto smerom aj naďalej, kvalitná zdravotná starostlivosť bude dostupná iba pre bohatých, tí menej solventní zostanú bokom,“ upozorňuje Krajčí.

„Vyzývam ministra zdravotníctva a vládnu koalíciu, aby tento nehorázny a nesystémový návrh z rokovania parlamentného výboru stiahli, pretože nie je korektné, aby si ľudia, ktorí si poctivo platia zákonné zdravotné poistenie, platili za vyšetrenie aj druhýkrát,“ povedal Marek Krajčí.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program