Na konferencii v Prešove sa diskutovalo o riešeniach pre lepší život na východe

Slovensko nemôže byť rozdelené na bohatý západ a chudobný východ. Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti preto dnes na odbornej konferencii v Prešove „Riešenia pre Východ“ otvorilo diskusiu o kľúčovom probléme Slovenska, ktorým sú regionálne rozdiely. Odborníci z hnutia n avrhli konkrétne opatrenia, ktorým cieľom je zvýšiť kvalitu života ľudí, ktorí žijú v Prešovskom a Košickom kraji. Programová konferencia zameraná na špecifiká regiónu je jednou zo série odborných konferencií, ktoré hnutie pravidelne organizuje na témy, ktoré Slovensko trápia, ako napríklad rodinná politika, eurofondy, zdravotníctvo, či rómska problematika.

„Napriek tomu, že slovenskej ekonomike sa v poslednom čase celkom darí, regionálne rozdiely sa nezmenšujú, ale naopak sa prehlbujú. Podmienky na slušný a dôstojný život sú na východe Slovenska najťažšie. Ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia, nechávajú doma svojich blízkych. Investície doteraz smerovali väčšinou na západ krajiny. Údržba ciest a železníc sa zanedbáva a spôsobuje náhle kolapsy. V posledných mesiacoch vyplávali na povrch aj obrovské problémy v poľnohospodárstve a sme svedkami hrubého zneužívania toho najcennejšieho čo máme, našej pôdy,“ uviedla v úvodnom slove predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová.

Práve preto zorganizovalo hnutie OĽANO v Prešove odbornú konferenciu, na ktorej odborníci z oblasti podnikania, školstva, poľnohospodárstva či dopravy prezentovali konkrétne opatrenia, ktoré majú za cieľ pomôcť obyvateľom Východu. „Slovensko je naša vlasť bez ohľadu na to, či žijeme v Bratislave, Kežmarku, Svidníku, Gelnici alebo v Prešove. A bez ohľadu na to, kde žijeme, ľudia si zaslúžia mať príležitosti na dobrú a slušne zaplatenú prácu a na dôstojný život,“ doplnila Veronika Remišová a zdôraznila, že cieľom hnutia je navrhované opatrenia presadiť do reálneho života, aby z nich mali prospech všetci obyvatelia regiónov.

Konferencia sa venovala trom prioritným oblastiam: zamestnanosti, pôdohospodárstvu a eurofondom v pôdohospodárstve a doprave. Odborné témy viedli tieňoví ministri za jednotlivé rezorty spoločne  s odborníkmi, ktorí žijú alebo sa  angažujú na Východe Slovenska.

Na konferencii sa zúčastnilo viac ako 200 hostí. Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti bude v organizácii odborných konferencií v regiónoch pokračovať aj najbližších mesiacoch. Tak ako v Prešove, aj v ďalších regiónoch Slovenska budú odborníci z hnutia, ale aj z praxe hľadať optimálne riešenia, ktoré zohľadňujú špecifiká a potreby konkrétnych regiónov.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program