Nefinancujme ľudí v pozadí vládnych strán z peňazí určených na šport našich detí

Poslankyňa za hnutie OĽANO-NOVA Veronika Remišová s kolegom Miroslavom Sopkom dnes kritizovali ministra školstva, že namiesto športových aktivít pre deti a mládež dáva peniaze na veľké projekty, za ktorými stoja oligarchovia okolo koaličných strán.

Včera sa skončilo medzirezortné pripomienkové konanie uznesenia vlády o podpore výstavby a rekonštrukcie športovej infraštruktúry národného významu. Dokument predkladá minister školstva a športu Peter Plavčan z SNS a spolu plánuje rozdeliť 32 miliónov eur. Väčšina prostriedkov sa má rozdeliť športovým zväzom na podporu menších projektov jednotlivých klubov, ale materiál počíta aj s dotáciami na 3 veľké projekty.

„Bolo by veľmi zaujímavé vedieť, ako pán minister tieto projekty vybral, jedno kritérium je ale zjavné na prvý pohľad – všetky tri majú podporiť aktivity oligarchov s dobrými vzťahmi s koaličnými politickými stranami,“ hovorí podpredsedníčka školského výboru Národnej rady Veronika Remišová.

Najvyššiu sumu viac ako 2,3 milióna eur má dostať motokárové centrum v Orechovej Potôni, v areáli spoločnosti Slovakia ring. V jej dozornej rade je okrem Zoroslava Kollára aj Norbert Bödör a majiteľa areálu ovláda schránková firma z Londýna. „Rodina Bödörovcov má veľmi dobré vzťahy s mnohými predstaviteľmi strany Smer a Robert Fico im bol rečniť na firemnom večierku. Určite však bude tvrdiť, že s touto dotáciou nič nemá,“ pokračuje Remišová.

Pod športovú infraštruktúru národného významu sa so sumou 1,5 milióna eur dostala aj štvrtá tribúna futbalového klubu v Dunajskej Strede, za ktorého majiteľa sa označuje Oszkár Világi. Štát ten istý štadión podporil sumou 2,4 milióna aj minulý rok. „Neviem, ako ďalšia tribúna pomôže mladým futbalistom, ministerský materiál namiesto toho opisuje napríklad „exkluzívny zážitok spojený s gastronómiou“. Rovnako je infraštruktúrou národného významu aj futbalový klub v Ružomberku, ktorého väčšinovým majiteľom sú spoločnosti Milana Fiľa. Minulý rok dostal klub na štadión milión eur, teraz mu minister chce pridať ďalšieho 1,5 milióna eur,“ upozorňuje Remišová.

Remišová tvrdí, že hoci materiál ráta aj s obnovou telocviční na základných a stredných školách, je to žalostné málo. “Na všetky školy, ktorých je vyše tritisíc, chce Slovenská národná strana rozdeliť iba o málo viac, ako trom oligarchom. Tí dostanú na svoje projekty 5,3 milióna eur, kým všetky školy na telocvične dostanú 6 miliónov eur. Na jednu telocvičňu to vychádza v priemere menej ako 2000 eur.”

Remišová uvádza, že podpora športu je veľmi dôležitá a potrebná a hnutie OĽANO-NOVA dlhodobo presadzuje systémovú podporu športu s dôrazom na športovanie mládeže. „Na Slovensku máme tisícky talentovaných detí, ktoré nešportujú, pretože si ich rodičia nemôžu dovoliť platiť nákladnú výstroj alebo trénerov a systém mládežníckeho športu nefunguje. Namiesto lepšieho financovania siete trénerov, športovej prípravy detí a mládeže a športovej infraštruktúry na školách chce ministerstvo financovať niekoľko veľkých projektov oligarchov v pozadí politických strán, ktoré podporu štátu nutne nepotrebujú. Preto vyzývame ministra Petra Plavčana, aby namiesto oligarchov podporoval deti a mládež a aby takto ušetrených viac ako 5 miliónov eur presunul na obnovu telocviční a ihrísk na základných a stredných školách,“ uzavrela Remišová.

Poslanec a učiteľ Miroslav Sopko je z týchto skutočností veľmi znepokojený a upozornil, že na Slovensku je stále veľa škôl, ktoré stále nemajú telocvične. „V minulom roku 356 škôl a školských zariadení žiadalo o dotáciu na výstavbu a rekonštrukciu telocvične, ale dotáciu nedostali. V školách, kde nemajú telocvičňu žiaci často musia cvičiť vonku a v zimných mesiacoch v triedach. Je neprijateľné, aby naše deti nemali kde cvičiť. Pravidelný pohyb je mimoriadne potrebný a ovplyvňuje aj výsledky žiakov.“ Sopko tiež vyzval ministra Plavčana, aby nehazardoval s dôverou rodičov a presmeroval finančné prostriedky tam, kde patria, teda našim deťom.

Náš plán

Máme viac ako 900
riešení pre Slovensko!

Program